Přenos dat v novém světle: I LED žárovky nabídnou 10gigabitový internet
U Li-Fi technologie, oficiálně označované jako VLC (Visible Light Communications), probíhá přenos dat díky velmi rychlému blikání LED diod. Blikání je naštěstí tak rychlé, že lidské oko si ho nemá šanci všimnout. LED diody zasílají data uživateli, který se nachází v dosahu světla. Uživatel samozřejmě musí být vybaven příslušným zařízením (světelným senzorem) pro příjem Li-Fi signálu.
Výzkumníkům z mexické společnosti SiSoft, díky spolupráci s kolegy z Autonomous Technological Institute of Mexico (ITAM), se nyní podařilo pokořit další milník v této technologii, když se jim povedlo skrze tyto LED diody přenášet audio, video a data z internetu rychlostí až 10 Gbps. Jen tak pro informaci, při podobných zkouškách s Li-Fi dosáhl Siemens na 500 Mbps, tým z Pensylvania State University na 1,6 Gbps, a dále pak Harald Haas z univerzity v Edinburghu dosáhl s Li-Fi propustnost až 3,5 Gbps.
Tato technologie by se mohla uplatnit zejména v kancelářích (podle mexických výzkumníků díky tomu, že jsou data přenášena pomocí světla, nemůže být toto řešení přenosu hacknuto a následně data odposlechnuta) a ve všech budovách, kde je Wi-Fi signál silně utlumen stěnami. Či všude tam, kde už je Wi-Fi radiové spektrum silně zarušeno okolním radiovým provozem a není rozhodující dosah signálu. Technologie by měla být nasazena i v nemocnicích, kde mohou různé přístroje (typicky rentgeny) zarušit různé radiové signály, a právě tady by mohlo Li-Fi pomoci s monitorováním zdravotního stavu pacienta.
Havní nevýhoda je ta, že pokud chcete přístup na síť, tak samozřejmě musíte mít stále rozsvíceno, plus dosah je samozřejmě značně omezen dosahem osvětlení. Tato technologie by tak mohla ohrozit jedině Bluetooth. Na Wi-Fi zatím rozhodně nemá.