Projekt Kanyon: vyvíjí Rusko torpédo se 100megatunovou termojadernou hlavicí?
Nejmenovaní představitelé Pentagonu poskytli deníku The Washington Free Beacon informaci, že letos 27. listopadu proběhly první testy nové ruské jaderné zbraně. Test měl přitom proběhnout až v roce 2019. Jedná se o ruský zbrojní projekt s označením Status-6 (ve značení NATO jde o projekt Kanyon), který je duchovním nástupcem projektu T-15 z dob sovětské éry z 50. let 20. století.
V té době sověti plánovali vytvořit torpédo o délce 24 metrů a hmotnosti 40 tun. Termojaderná nálož v torpédu měla mít sílu 100 megatun. Sověti ale narazili v té době na řadu překážek, které bránily projekt úspěšně dotáhnout až do konce. Neexistovaly totiž v té době miniaturizované jaderné reaktory potřebné k pohonu torpéda, přičemž torpédo s elektrickým pohonem by při vypuštění z ponorky mělo dosah jen 30 km. Předpokládaná výška tsunami po výbuchu torpéda byla odhadována na 500 metrů.
Test jaderného torpéda T-5, exploze o síle 3,5 kilotun
O půl století později (tedy dnes) už je problém s reaktorem vyřešen. Zároveň i došlo k významnému pokroku v oblasti elektronických součástek a řídících systémů, v oblasti materiálů a dalších konstrukčních prvků torpéda.
Jak je na tom projekt Status-6 s parametry?
Jedná se o jaderný podmořský dron, který bude vypouštěn z ponorek. Zřejmě půjde buď o ponorky Belgorod nebo Chabarovsk. Jaderný dron/torpédo má mít dosah 10 000 kilometrů a ponor 1000 metrů. Maximální rychlost dronu/torpéda má být 56 uzlů (100 km/h). Zbraň bude vybavena pokročilými elektronickými systémy, takže ji lze využít i pro výzvědné mise.
Otázkou zůstává použití hlavice. Rusové přesnou sílu horní hranice jaderné nálože v projektu Status-6 neudávají, přičemž 100 megatun zní hodně nepravděpodobně. Podle střízlivějších odhadů půjde maximálně o torpédo s hlavicí s náloží o síle 10 megatun.
Dále se objevily informace, že torpéda z projektu Kanyon mohou být vybavena kobaltovou jadernou bombou (nebezpečný radioaktivní izotop Kobalt-60). Po výbuchu by se vytvořil na zasaženém území masivní radioaktivní spad a zabránil komukoliv obývat kontaminované území po dobu 100 let.