Projekt World View - Vesmírná turistika v kapsli
Mark Edward Kelly, bývalý americký astronaut NASA z raketoplánu Discovery, před pár dny oznámil, že se připojí k unikátnímu projektu s názvem World View jako velitel posádky. Cílem tohoto vesmírného programu je dostat zájemce do výšky 30 kilometrů nad povrch Země. Člověk se tam dostane ve speciálně upravené kapsli, kterou ponese gigantický balón naplněný héliem.
Způsob, jakým se člověk dostane do stratosféry je víceméně podobný tomu, jak to dokázal známý dobrodruh Felix Baumgartner. Ten se dostal ve své kapsli až do výšky 39 kilometrů, odkud skočil volným pádem a překonal tak rychlost zvuku. V tomto případě vás však balón dopraví také zpátky na zem. Cesta trvá celkem čtyři hodiny, dvě hodiny vzhůru a dvě hodiny směrem dolů. V průběhu letu můžete sdílet své zážitky s ostatními přes internet.
Třicet kilometrů je vzdálenost dostatečná k tomu, abychom mohli vidět hvězdy a zakulacený tvar planety Země pod námi. "Jsem nadšený, že budu schopen dát lidem příležitost dělat to, co před nimi mohli dělat pouze astronauti," řekl Kelly serveru Mashable. "Dokud si to sami nevyzkoušíte, nemáte ponětí, jaké to je. Slova ani fotografie to nikdy přesně nevystihnou..."
Abyste si nemysleli... Jestliže podniknete tuto náročnou, dlouhou a nákladnou cestu do vesmíru, kosmonaut z vás nebude. Wikipedie hovoří poněkud odlišně. Podle NASA je člověk považován za astronauta až v případě, pokud se pohybuje ve výšce větší než 50 mil, což je přibližně 80 kilometrů. Ve výšce 30 kilometrů jste spíše takovým vesmírným turistou, což je vhodnější pojem.
Kelly bude nyní pomáhat s vývojem kapsle. První lety World View se nemají uskutečnit dříve než v roce 2017, ale na webových stránkách World View Experience si již teď můžete zarezervovat letenku v hodnotě 75 tisíc dolarů, což je v přepočtu 1,5 milionu korun. Sice je to velká suma peněz, ale v porovnání s lety, které zajišťuje společnost Virgin Galactic od roku 2004 byste mohli dost ušetřit. Lístek na palubu jejich vesmírné lodě Virgin Galactic's SpaceShipTwo stojí 250 tisíc dolarů (5 milionů korun). Zážitek bude v každém případě stát za to, takže možná pro některé vyvolené nastal čas začít šetřit.