Průlom v léčbě slepoty. Nyní vidí i se zavřenýma očima
Možná jste už někdy slyšeli o bionickém oku Argus ll od kalifornské společnosti Second Sight. Jedná se o elektronický implantát umístěný na sítnici, který už více než stovce slepých lidí umožnil zase vidět. Tedy alespoň částečně. Tento implantát umožnil lidem trpícím dědičným onemocněním retinitis pigmentosa znovu rozeznat tvary, světelný kontrast a mohli díky bionickému oku číst velká písmena. Lékaři nyní poprvé otestovali bionické oko i na člověku, který trpěl podmíněnou makulární degenerací. Jedná se o nemoc, která vede k postupnému zhoršování ostrosti centrálního vidění a výpadkům v zorném poli. Periferní vidění ovšem zůstává zachováno.
Tím prvním, doslova pokusným králíkem byl osmdesátiletý Brit Ray Flynn, který podstoupil čtyřhodinovou operaci na Manchester Royal Eye Hospital. Lékaři totiž nevěděli, jak se mozek vyrovná s novým systémem, který bude kombinovat umělé a přirozené vidění. Tedy elektronický obraz ze středu oka, plus přirozený obraz ze zdravých buněk v sítnici obstarávající periferní vidění.
Mozek Raye Flynna si nyní postupně zvyká na kombinované vidění, respektive učí se přijímat a interpretovat pro něho nové informace. Samotný Ray Flynn oznámil, že nyní je schopen rozeznávat obrysy lidí a objektů i se zavřenýma očima. Vjemy okolního světa totiž zprostředkovává externí kamera, která je součástí brýlí. Nahrané obrazy pak implantát předává do optického nervu skrze 60 elektrod. Operace stála 80 000 liber, tedy cca 3 miliony korun.