První lidské kolonie na Marsu budou mutanti. Čekejme vysokou úmrtnost dětí
Celé lidstvo spolu s veškerou faunou a florou na této planetě bylo stvořeno pro existenci za podmínek, které zde panují. Tzn. pro naši existenci se předpokládá dostatek kyslíku, vody a gravitace. Tím je zajištěn správný chod orgánů, svalů, kostí a veškerých tělních tekutin.
Snem NASA i mnoha lidí (např. Elon Musk), je vytvořit samostatnou a soběstačnou osadu lidí na Marsu. S touto vizí však vyvstává několik otázek týkající se logistiky, zásobování jídla, vody a v neposlední řadě i reprodukce lidí samotných. Podle odborníků je schopnost reprodukovat se přímo na místě pro dlouhodobý úspěch mise nezbytná.
Jak ovšem poukazují Britské listy, je reprodukce kvůli snížené gravitaci v mnoha polohách nemožná. Bohužel je ve vesmíru i množství dalších překážek v podobě radiace, řídnutí kostí a ubývání svalové hmoty, než aby byla reprodukce v dohledné době možná.
A co děti? Mají si kde hrát?
Vzhledem k tomu, že na Marsu je zhruba jen 38% gravitace co na Zemi, je zde i otázka, zda je vůbec možné vychovávat dítě (a vůbec nést plod) ve vesmíru? Podle vědců a důkazů získaných z ISS je ve stavu bez tíže nebo s částečnou gravitací jiné rozložení tělních tekutin, což ovlivňuje jak menstruaci, tak i plodovou vodu. Tím se celý proces ovulace, menstruace a reprodukce značně komplikuje. Jedna z domněnek říká, že když bude dítě od narození vyrůstat v tomto prostředí, snadněji se pak adaptuje. Je však nezbytné, aby jak novorozenec, tak jeho matka měly co nejlepší možnou péči, včetně všech potřebných medikamentů.
Jak veliká kolonie je soběstačná?
Další otázkou je, jak veliká musí být kolonie, která je schopna udržet sama sebe ve vývoji a udržitelnou. Podle vědců by se mělo jednat o skupinu lidí čítající zhruba 5 000 – 6 000 jedinců. Zpočátku se bude kolonie potýkat s mnoha zatím neznámými problémy, proto se ani nepředpokládá, že by každé narozené dítě přežilo.
Řešení v podobě genetických mutantů
Jako jedno z možných řešení problémů s adaptací lidí na život na Marsu považují vědci nástroje genetické úpravy, jako je CRISPR. Ten dokáže aplikovat část převzaté DNA do těla embrya a vytvořit tak prakticky novou geneticky zmutovanou podobu lidí.