Pušky DroneGun a DroneDefender sundají z oblohy nežádoucí drony
Zdá se, že nejefektivnější obranou proti nežádoucím dronům budou protidronové pušky, které na nedestruktivní zneškodnění dronů využívají vysílač zabudovaný v pušce. Ten pomocí radiových vln přeruší komunikaci mezi dronem a pilotem.
S prvním řešením ve formě mobilní protidronové zbraně přišla americká společnost Batelle už minulý rok. Jedná se o pušku DroneDefender, která je schopna nedestruktivním způsobem sundat dron (kvadrokoptéry, hexakoptéry apod.) z oblohy na vzdálenost 400 metrů. Střelec s puškou jen zaměří dron a stiskne spoušť. Dron pak může donutit přistát na zemi nebo přinutit, aby se vrátil do místa svého startu, ke svému pilotovi (tedy pokud bude chtít střelec zajistit pilota, může sledovat, kam se dron vrací).
Zbraň dokáže narušit u dronu dálkové ovládání a GPS/GLONASS signál, přičemž by měla být schopna si poradit s veškerými běžně dostupnými komerčními drony. Výhoda je, že dron nebude zničen, a trosky případně někomu nepřistanou na hlavu nebo nepoškodí majetek. Puška vydrží až 5 hodin provozu na baterie a váží necelých 7 kilogramů.
Pušku DroneDefender už využívají americké speciální jednotky v Iráku. Bohužel nejsou informace, jestli vojáci mají tyto pušky nějak modifikovány (např. vyšší dosah, rozšíření o nestandardní kmitočtová pásma dronů, apod.).
Puška DroneDefender v akci
DroneDefenderu přibyl koncem listopadu konkurent. Společnost DroneShield představila svou vlastní protidroní pušku DroneGun. Funguje na obdobném principu jako DroneDefender. Co se týče vylepšení, tak DroneGun se pyšní vyšším dosahem. Výrobce udává dosah vysílače DroneGunu až do vzdálenosti 2 kilometrů.
Prezentace pušky DroneGun
Pokud byste se těšili, až si jednu z těchto zbraní pořídíte domů, budeme vás muset zklamat. Tyto protidronové zbraně nejsou určeny do rukou civilistů. Typickým zákazníkem pro tyto zbraně budou lidé z řad armády a policie.