Putin schválil ruský internet. Půjde o novodobou železnou oponu?
O plánech představitelů Ruské federace co nejvíce ochránit svůj internet, resp. zabránit v případě útoků na globální internet paralyzování národní ekonomiky, jsme vás již informovali. Nyní se však z předběžných plánů stává realita.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal oficiální zákon o suverénním internetu, který by měl vejít v platnost již letos v listopadu. Podle odborníků se však téměř jistě bude lišit doba účinnosti nově podepsaného legislativního dokumentu od technologické připravenosti k možnému odstřihnutí Runetu od světa.
Původní účel Runetu je ochránit ruskou ekonomiku a stabilitu, a docílit tak ještě stabilnější a suverénnější federace, nezávislé na okolním světě. Při množstvích útoků a rostoucí míře kyberkriminality je tento krok zcela pochopitelný. Lze jen stěží ochránit něco, nad čím nemáte plnou kontrolu.
Pochopitelné jsou však i obavy kritiků, kteří považují Runet za novodobou železnou oponu a tvrdou cenzuru. V Ruské federaci jsou pod státní kontrolou všechna velká média a internet byl jedním z posledních míst, kde panovala jistá míra svobody.
Poslanec Nikolaj Zemtsov se domnívá, že ruskou stabilitu podkopávají nejrůznější fake news ze zahraničních médií a při jednom z rozhovorů nadnesl dokonce domněnku, zda Rusko nebude nakonec se svým izolovaným internetem ještě silnější než doposud.
Princip fungování a toku dat bude velice podobný jako možnost vycestovat za minulého režimu. Jsou zde pevně stanovené hlídané hranice a jediná možnost vycestovat byla přes státem kontrolované hraniční přechody.
Obdobná situace nastane i v případě Runetu, kdy poskytovatelé internetového připojení budou mít povinnost za pomoci speciálních filtrů velice podrobně sledovat a zaznamenávat jakýkoliv pohyb dat v informačních tocích. Úlohu pohraniční kontroly zde bude obstarávat Roskomnadzor, neboli ruský cenzurní úřad.
Maximálního omezení zahraničního internetového provozu by se obyvatele Ruské federace měli dočkat již v roce 2021. Kreml se rozhodl do tohoto projektu investovat zhruba sedm miliard korun. Podle zástupců Libertariánské strany Ruska může jít o snahu mít pod kontrolou jakékoliv případné protistátní jednání či protest proti státním představitelům.