Android dnes není kompletně open source, řešení má název Replicant 4.2
Operační systém Android od Google vstupoval na trh jako open source a z velké části jím i dodnes je. Bohužel se však najdou i jeho části, které jsou licencované a jejich kód veřejnosti uzavřený. Tvůrcům alternativních ROM tato situace komplikuje vývoj, neboť se jedná především o ovladače hardwaru, bez nichž může systém jen těžko fungovat správně.
Replicant je vlastně odnoží Androidu s tím, že se jeho tvůrce (ano, v tuto chvíli je jen jeden) snaží o tvorbu vlastních open source ovladačů na jednotlivé komponenty vybraných zařízení. Právě ovladače hardwarových komponent bývají často licencovány jejich výrobcem, což je pochopitelné.
První verze systému Replicant dorazila na trh koncem roku 2012. V tu dobu stavěla na Androidu verze 4.0 ICS a podporovala jen několik málo zařízení. Situace se postupně zlepšuje a s vydáním Replicant 4.2, postaveném na verzi Jelly Bean, je podporováno kolem desítky různých zařízení. Není to mnoho, ale tvůrce se po vzoru CyanogenMod zaměřuje na nejpopulárnější modely na trhu.
Seznam podporovaných zařízení:
- HTC Dream/HTC Magic
- Nexus One
- Nexus S (I902x)
- Galaxy S (I9000)
- Galaxy S 2 (I9100)
- Galaxy Note (N7000)
- Galaxy Nexus (I9250)
- Galaxy Tab 2 7.0
- Galaxy Tab 2 10.1
- Galaxy S 3 (I9300)
- Galaxy Note 2 (N7100)
- Detailní tabulky funkčnosti systémových komponent u jednotlivých zařízení naleznete na oficiálních stránkách
Vzhledem k očesání o všechny uzavřené komponenty chybí i Google Play a další aplikace z balíku Google apps (Mapy, YouTube, Gmail). Naproti tomu zde však najdeme F-Droid katalog, což je jakási alternativa, kde se nachází pouze software zdarma a vyvíjený pod open source.
Myšlenka kompletně otevřeného systému, a to včetně ovladačů, se nám líbí. Je škoda, že se výrobci hardwaru tolik brání poskytnutí potřebné dokumentace a zdrojového kódu základních ovladačů veřejnosti. Komunita s hardwarem totiž často zvládne psí kusy, což potvrzují třeba programátoři z CyanogenMod, kteří na určitá zařízení vydávají nové verze OS i dlouho poté, co výrobce skončil s vydáváním aktualizací.