Androidí CyanogenMod je nyní oficiální firma, chce na výsluní mobilních systémů
CyanogenMod není fanouškům Androidu neznámý. Za posledních několik měsíců zažíval znatelný růst a rozvoj poskytovaných služeb. Nejedná se však už jen o nějakou hrstku nadšenců tvořících modifikaci Androidu čistě pro radost - Cyanogen je už totiž nyní plnohodnotná firma, což jí otevírá další možnosti. Došlo k tomu po úspěšném získání potřebných 7 milionů dolarů ze strany investorů. Ředitelem je pak Kirt McMaster, zakladatel australského operátora Boost Mobile.
- Telefon s CyanogenMod například: Oppo N1: Šestipalcová placka s otočným 13Mpx fotoaparátem a dotykovými zády
Náplní Cyanogen Inc. má být primárně tvorba komplexní platformy, jež bude v budoucnu schopna konkurovat takovým gigantům jako Apple či Google. No, osobně bych tento optimismus trochu krotil, ale necháme se překvapit, jak to klukům ze Silicon Valley půjde. Dříve vývoj dělali spíše jako koníček, to se nyní mění a do svého životopisu si jej tak již mohou uvést jako zcela regulérní zaměstnání.
Jedním z prvotních počinů bude vytvoření aplikace zjednodušující současný instalační proces, jenž není zrovna exemplářem přívětivosti. V průběhu pár týdnů dorazí do Google Play Store instalátor; co však autoři plánují v dlouhodobém horizontu, se jim moc prozrazovat nechtělo.
Podle dosavadního průběhu bychom se však mohli dočkat ještě větší přizpůsobitelnosti uživatelem a samozřejmě nových funkcionalit. Zatím se rovněž neplánuje ty, kdož CyanogenMod používají, nějak zkasírovat. Firma ještě vhodný obchodní model hledá, ve hře je i potenciální kooperace s výrobci hardwaru.
Očekávat lze i tendence se stále více a razantněji odlišovat od mateřského Androidu, kupříkladu ve věci mnohdy zbytečného bloatware či zastarávání OS na smartphonech, jež jsou v oběhu již nějaký ten pátek. Vizí autorů je dostat se mezi první trojici platforem na trhu chytrých telefonů. Nakolik je to naivní, ambiciózní či reálné, to si musíme počkat.
Pokud budou tvůrci schopni navázat fungující partnerství s výrobci telefonů, stejně jako uživatelům přesvědčivě nabídnout a komunikovat důvod pro volbu, růst jejich vlastní ROM to pravděpodobně zrychlí. Jedním z taháků by mohla být větší flexibilita oproti uzavřeným systémům jako iOS či Windows Phone či svižnější a bezpečnější chod oproti dnešním vydáním Androidu. My jen doufáme, že budoucí změny tento skvělý projekt nezničí a stále v něm zůstane místo pro hlas komunity. Pakliže CyanogenMod používáte, jak jste s ním spokojeni?
Mohlo by vás zajímat: