Rusko zařadí do své výzbroje rakety soudného dne Satan-2 v roce 2022
Letos plánuje ruské ministerstvo obrany vybudovat poblíž sídla městského typu Severo-Yeniseysky v Krasnojarském kraji testovací polygon pro zkušební lety raket RS-28 Sarmat. Jedná se o těžké mezikontinentální balistické rakety (ICBM), které mají za úkol nahradit dnes již zastaralé ICBM R-36M2 Vojvoda (v kódu NATO SS-18 Satan).
Supertěžká ICBM Sarmat je třístupňovou raketou na kapalné pohonné látky vážící úctyhodných 208 tun. Celková hmotnost hlavic může dosahovat až 10 tun a zásoba paliva představuje 178 tun. Raketa je dlouhá 35,5 metrů a má průměr 3 metry. Raketu pohání čtyři motory RD-274. Dolet rakety představuje až 18 000 km a dosahuje rychlosti až Mach 20 (tj. 24 500 km/h). Jedná se tedy o hypersonickou zbraň. Raketa je schopna dopravit na cíle až 10 těžších nebo 15 lehčích hlavic. V kombinaci s mnoha klamnými hlavicemi by měla být schopna překonat jakoukoliv dnešní protiraketovou obranu, včetně těch, které se objeví v blízké budoucnosti.
Raketa Sarmat (Satan-2) bude odpalována z podzemních jaderných sil. V současnosti provozují ruské strategické raketové síly celkem 7 raketových komplexů. Jsou to rakety Vojvoda (10 hlavic každá o síle až 1 megatuna TNT), Stilleto (6 hlavic každá o síle 400 kilotun TNT nebo hypersonický kluzák Avangard), Topol-M (hlavice o síle 1 megatuna TNT) a Yars (4 hlavice o síle až 500 kilotun TNT nebo 6 hlavic o síle 150 kilotun TNT) odpalované z podzemních sil a rakety Topol-M, Topol (hlavice o síle 800 kilotun TNT) a Yars odpalované z mobilních nosičů.
Původně měly být nové rakety zařazeny do výzbroje ruských strategických raketových sil v roce 2018, ale kvůli technologickým výzvám došlo ke zpoždění a zatím má platit termín 2022. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu minulý rok uvedl, že byla dokončena modernizace výrobních linek potřebných pro zahájení sériové výroby nejmodernějších ruských ICBM R-28 Sarmat.