Severní Korea má novou ponorku schopnou nést střely s jadernými hlavicemi
Severokorejská státní televize KCTV odvysílala tento týden snímky nově postavené severokorejské ponorky, která je schopná nést balistické střely. Jde o konvenční ponorku vybavenou do budoucna až třemi balistickými raketami, schopnými dopravit na místo určení s vysokou přesností bojovou hlavici s jadernou náloží.
Samotná ponorka představuje zřejmě hloubkovou modifikaci staré sovětské, respektive čínské dieselelektrické ponorky projektu 633 (Romeo v kódovém označení NATO). Sověti pro své potřeby postavili celkem 20 ponorek této třídy, ty ovšem už vyřadili ze své flotily v průběhu 80 let. Pro potřeby čínského námořnictva bylo v minulosti postaveno celkem 84 ponorek této třídy. Severokorejci získali od Číny 7 ponorek projektu 633/Romeo a dalších 16 bylo za asistence Číny sestaveno v severokorejských loděnicích.
Severokorejské námořnictvo v současnosti odhadem disponuje přibližně 72 ponorkami. Je to 40 ponorek třídy Sang-O o výtlaku 370 tun určených pro útočné, diverzní a průzkumné operace. Dále 10 ponorek třídy Yono o výtlaku 130 tun (jedna z ponorek Yono měla potopit jihokorejskou korvetní loď Cheonan) a asi 20 ponorek projektu 633/Romeo o výtlaku 1830 tun.
Nová raketonosná ponorka KLDR (označovaná jako Sinpo-C) není jedinou ponorkou schopnou odpalovat balistické střely. Severokorejci ještě disponují strategickou raketonosnou ponorkou Sinpo-B, která může odpálit jednu nebo dvě balistické střely a slouží zřejmě jako technologický demonstrátor. Výtlak ponorky Sinpo-C je zřejmě větší než 2000 tun.
Ponorky mohou odpalovat balistické střely Bukkeukseong-1 (KN-11) o doletu 1400 km. KLDR má i pozemní verzi Bukkeukseong-2 (KN-15) s doletem 2300 km a zřejmě pracuje na nové námořní verzi Bukkeukseong-3, která bude mít mnohem větší dolet než KN-11.
Severní Korea tímto krokem zřejmě ukazuje svaly Spojeným státům, že se postupně mění v jadernou mocnost, se kterou je nutno počítat. Čistě teoreticky by tak KLDR mohla mít v blízké budoucnosti v Japonském moři nasaditelné dvě ponorky, které mohou doručit až 5 jaderných hlavic na americké vojenské základny, případně zasáhnout velkoměsta Japonska nebo Jižní Koreje.
Na závěr dodejme, že v současnosti není jasné, jestli už KLDR je schopna osadit své balistické ponorkové střely jadernými hlavicemi nebo v jakém časovém horizontu tuto schopnost získá.