Seznámení s WD Black2: 120GB SSD + 1TB HDD v jednom
Kapitoly článků
Snaha nahradit klasický pevný disk něčím rychlejším tu není odjakživa. Byly doby, kdy „žábou na prameni“ nebyl pevný disk, nýbrž procesor či jiná součást systému. Ale výkon těchto ostatních částí rostl rychleji a rychleji, až se brzdou v počítačích staly pevné disky. Jak v desktopech, tak v noteboocích, ultraboocích, netboocích či čemkoli dalším.
Flash paměti se ukázaly jako dobrá cesta, byť před nějakými 8 lety jsme tu měli i zajímavé, jakkoli slepé větve vývoje, jako využití RAM modulů v RAIDu jako jakési RAMdiskové cache. Ostatně jsme tento produkt tehdy otestovali:
- Dobová recenze: Gigabyte i-RAM - DDR Serial ATA RAM disk @diit.cz, březen 2006
Vývoj ale jasně mířil v NAND flash. Zatímco počátek éry digitálních fotoaparátů ještě zastihla harddisková technologie - například IBM uvedla na trh 1" pidi-HDD v podobě CompactFlash karty, které svojí kapacitou značně předčily dostupné NAND flash CF karty, velice rychle toto skončilo a svět začal patřit flash pamětem. A tehdy také začaly snahy výrobců o urychlení „žáby na prameni“ pomocí flashových čipů. Zrodily se koncepty jako Intel Robson Cache (alias Intel Turbo Memory), kterou jsme si osahali před 6 lety v testu notebooku VBI:
- Herní notebook VBI ASMobile Z97V Salford @diit.cz, listopad 2008
- Herní notebook VBI ASMobile Z97V Salford - dokončení @diit.cz, listopad 2008
Objevily se i první hybridní pevné disky. Kupříkladu Seagate používala (a dodnes u SSHD používá) koncept, kde vedle vlastní DRAM cache pevného disku nese tento také flashovou část, s kapacitou v jednotkách GB. Ta funguje podobně jako do té doby dedikovaná Robson Cache, je ale osazena přímo v HDD.
WD Black2 je odlišný koncept. Nejde o kombinaci SSD a HDD, kde SSD části slouží jako cache pro HDD. WD Black2 jsou vlastně dva disky v jednom těle: jeden je rychlé 120GB SSD a druhý je standardní pevný disk s kapacitou 1 TB.
Má to samozřejmě svá úskalí: Jelikož obě části jsou připojeny k jedinému STA kanálu (řekněme v notebooku), navenek se bez speciálního softwaru jeví disk jako 1,12TB (přesněji řečeno se disk hlásí jako 1 043,3GB), protože navenek se tváří jako jeden velký disk. Oddělené SSD a HDD jednotky vytváří až Westernem dodávaný software, který po instalaci systému rozdělí disk přesně na SSD a HDD části a jehož ovladač řídí chod (spouštění/zastavování) té, z hlediska SATA řadiče podřízené, HDD části.
WD Black2 se pak chová jako samostatné SSD a samostatný HDD.