CDR.cz - Vybráno z IT

Sloní sprchy a zábava v berlínské zoo: Příběh Mary, královny "hadic"

Zdroj: Shutterstock

Asijská slonice Mary, obyvatelka berlínské zoo, ohromila vědce i veřejnost svým neobyčejným talentem – používáním zahradní hadice k samostatným sprchám. Tento případ, popsaný ve vědecké studii, odhaluje nové aspekty inteligence slonů a jejich schopnost přizpůsobit se lidskému prostředí. Fascinující chování Mary, doplněné o „sabotážní“ kousky mladší slonice Anchali, ukazuje nejen technickou zručnost těchto zvířat, ale i možnou dávku humoru. Co všechno se můžeme naučit z jejich každodenního života?

Unikátní případ chování asijského slona: nástroje, sprchy a možná i špetka humoru

Sloni jsou známí svou inteligencí, ale jedna obyvatelka berlínské zoo, asijská slonice Mary, dokázala vědcům z Humboldtovy univerzity v Berlíně, že jejich schopnosti mohou sahat mnohem dál. Mary si osvojila používání zahradní hadice k pravidelným ranním sprchám, což přineslo nové poznatky o chování slonů a jejich schopnosti používat nástroje. Tento fascinující případ, zdokumentovaný ve vědeckém časopise Current Biology, odhaluje nejen technickou dovednost slonů, ale i jejich komplexní sociální chování.

Sloni a nástroje: Historické i současné příklady

Používání nástrojů bylo dlouhou dobu považováno za unikátní vlastnost lidí, ale postupně se ukázalo, že je tato schopnost rozšířena i mezi zvířaty. Delfíni používají mořské houby k ochraně svých zobáků při hledání potravy, mořské vydry rozbíjejí lastury pomocí kamenů a někteří ptáci, jako krkavcovití, dokáží vytvářet nástroje z větví. Sloni se zařadili do této společnosti svým způsobem – například používáním větví k odhánění much.

Mary však posunula tuto schopnost na novou úroveň. Používání zahradní hadice k přesně cílené sprše ukazuje na kombinaci intuice, zkušenosti a adaptivního chování.

Mary: Královna sprchování hadicí

Mary, narozená ve volné přírodě ve Vietnamu, byla zvyklá na pravidelné ranní sprchy v berlínské zoo. Na rozdíl od svých dvou sloních kolegyň – Pang Pha a její dcery Anchali – však Mary nejen používala svůj chobot k postřiku, ale také manipulovala s hadicí, aby si zajistila kompletní očistu. Její sprchovací rituál trval přibližně sedm minut, během kterých přesně volila, jak uchopit hadici podle toho, kterou část těla chtěla osprchovat.

Její schopnost přizpůsobit svůj úchop podle velikosti hadice, stejně jako její preference tenčího průměru, poukazuje na důmyslné chování. Stejně zajímavé bylo i to, že Mary preferovala sprchování na levé straně těla, což je známé jako "lateralizace" chování, podobná lidské praváctví nebo leváctví.

Anchali: Sabotérka nebo vtipálek?

Zatímco Mary se stala ikonou sloní hygieny, Anchali, mladší slonice narozená přímo v berlínské zoo, zaujala vědce svou záhadnou tendencí narušovat sprchovací rituál Mary. Manipulovala s hadicí způsobem, který omezoval průtok vody – například jejím přikláněním nebo dokonce stlačením nohou. Tato behaviorální komplexita vzbudila otázky: byla Anchali pouze zlomyslná, nebo šlo o promyšlený vtip?

Podle vědce Michaela Brechta mohla být Anchali motivována agresivitou, kterou mezi sebou slonice projevovaly během sprchování, ale nelze vyloučit ani to, že se bavila na účet své kolegyně. Podobné „vtipy“ byly pozorovány i u jiných zvířat, například u primátů, kteří si navzájem kradou potravu, nebo u ptáků, kteří si schovávají zásoby.

Zdroj: YouTube

Inteligence slonů: Nové poznatky a výzvy

Chování Mary a Anchali poskytuje nový pohled na kognitivní schopnosti slonů. Kombinace schopnosti používat nástroje, chápání příčiny a následku a možného humoru ukazuje, že sloni mají mnohem komplexnější mentální svět, než jsme si dosud mysleli. Mary například mohla intuitivně pochopit funkci hadice díky podobnosti s jejím vlastním chobotem, který používá jako multifunkční nástroj.

Je také zajímavé, že podobné behaviorální nuance mohou být přeneseny na další generace prostřednictvím učení. Pokud by Anchali měla příležitost napodobovat Mary, mohla by se sama stát „sprchovací královnou.“

Diskuse ke článku Sloní sprchy a zábava v berlínské zoo: Příběh Mary, královny "hadic"

Žádné komentáře.