Sonda New Horizons je poháněna procesorem z PlayStationu
Jak jsme už v tomto týdnu dvakrát informovali, sonda New Horizons dorazila po dlouhých, více než devíti letech ke svému cíli. Zaznamenala tak historický milník ve výzkumu Pluta. Její úkol pochopitelně nekončí a v následujících několika měsících bychom se mohli dočkat dalších průlomových informací, jak ohledně trpaslicí planety, tak sluneční soustavy.
- Sonda New Horizons je u Pluta. Epická cesta vrcholí
- Konečně víme, jak vypadá Pluto! Nádherné fotky z nejmenší vzdálenosti v historii
To vše se sondě daří za pomoci dvacet let starého procesoru typu RISC z prvního PlayStationu, MIPS R3000, podtaktovaným na 12MHz (z původních 33Mhz, zřejmě kvůli spolehlivosti a spotřebě). Kvůli přežití v nehostinných podmínkách vesmíru a radiaci byl procesor upraven a nazván Mongoose-V.
Svoji pouť odstartovala sonda začátkem roku 2006, tedy ještě před tím, než bylo Pluto sesazeno z postu planety. První PlayStation byl v prodeji už od roku 1994. Mezi těmito daty je tedy 12letý rozdíl.
I přes značné stáří čipu se NASA domnívá, že pro účely zkoumání vesmíru v nejzazších krajích solární soustavy stačí. Zároveň upřednostňuje ověřené technologie před těmi novými, ale riskantními. Spolehlivost je prý důležitější než výkon.
V sondě se nacházejí dva počítačové systémy vybavené tímto procesorem. Jeden řídí a pilotuje celý kolos a druhý sbírá a odesílá data. Každý z těchto systému je následně záložně duplikován.