Soud rozhodl, že rodič nese vinu za chování svého dítěte na internetu
Během posledních deseti let rozpoutali držitelé autorských práv v Německu doslova hon na čarodějnice. Tisícovkám údajných pirátů (respektive majitelům internetových přípojek, těm kteří s ISP sepsali smlouvu) chodí dopisy od advokátních kanceláří, že mají zaplatit finanční odškodnění držitelům autorských práv v rozmezí několika set až tisíc euro, protože se měli tito lidé nebo někdo z jejich blízkého okolí dopustit sdílení autorským právem chráněného obsahu.
Jen za rok 2013 zaslalo 446 držitelů autorských práv (72 advokátních kanceláří) 109 000 dopisů, ve kterých požadují po pirátech finanční odškodnění, kvůli údajnému sdílení autorsky chráněného obsahu. Celkově požadovali kompenzaci v hodnotě 90,3 miliónů euro.
Údajným pirátem přitom může být majitel internetové přípojky, někdo další z rodiny, případně soused, se kterým je sdílen internet, nebo někdo úplně cizí, kdo se naboural do sítě. Provozovat v Německu nezabezpečenou WiFi se tak rovná téměř finanční sebevraždě.
Dopisy s výzvou uhrazení určité finanční částky posílají advokátní kanceláře, které zastupují držitele autorských práv. V dopisech je uvedeno, co měl dotyčný stáhnout a dále sdílet na síti BitTorrent. Nicméně málokterý z těchto případů končí až u soudu, a většinou se obě dvě strany dohodnou na mimosoudním vyrovnání.
Nyní u soudu v Německu skončil případ otce, jehož syn měl pomocí sítě BitTorrent stáhnout audio knihu. Jde tedy o případ, kdy se člen rodiny dopustil nejenom samotného stažení autorsky chráněného díla, ale zároveň došlo i k jeho dalšímu sdílení. Ke stažení (a následně i ke sdílení) audio knihy pomocí sítě BitTorrent mělo dojít v době, kdy byl syn (11 let) se svou matkou doma, zatímco otec se v inkriminovanou dobu v domácnosti nenacházel.
Soud dal za pravdu žalobci, tedy držiteli autorských práv, který byl u soudu zastupován advokátní kanceláří Waldorf Frommer. Verdikt soudu zněl, že otec je zodpovědný za chování svého dítěte na internetu, protože mu neposkytl řádnou protipirátskou výchovu.
Otec se bránil, že syn měl povoleno k počítači přistupovat jen v rámci školních aktivit. Dále otec u soudu řekl, že svého syna varoval, aby z internetu nestahoval žádné náhodné soubory, a aby na internetu nedělal nic nelegálního.
Podle rozhodnutí soudu ovšem otec nedal synovi přesné instrukce, aby zamezil stažení a sdílení audio knihy. Kvůli nedostatečné protipirátské výchově svého syna byl shledán otec vinným a musí zaplatit 956 euro jako náhradu škody.
Otec má teď ještě možnost se odvolat k soudu vyšší instance.