Španělsko chce zakázat šifrované zprávy. EU uvažuje o regulaci
Na půdě Evropské unie se v současné době nejvíce řeší uniklý dokument, který hovoří o průzkumu provedeném Evropskou radou. Tento průzkum měl zjistit názor 20 členkých států na regulaci šifrovaných zpráv v souvislosti s novou legislativou (CSAM), který chce pomoci v boji proti zneužívání dětí.
V rámci nové legislativy by vznikla platformám pro zasílání šifrovaných zpráv povinnost prohledávat tyto zprávy za účelem zjištění, zda neobsahují nějaký nezákonný obsah. Z průzkumu pak vyplývá, že většina dotázaných zemí je pro určitý stupeň regulace míry šifrování soukromých zpráv na chatovacích platformách.
Zdroj: Shutterstock
Do jisté míry překvapila reakce Španělska, které je pro úplný zákaz end-to-end šifrování: „V ideálním případě by podle našeho názoru bylo žádoucí legislativně zabránit poskytovatelům služeb sídlícím v EU v implementaci šifrování typu end-to-end.“
Vzniká zde spor, protože státy jako je Německo chtějí šifrování zachovat, ale zároveň ho chtějí mít možnost obejít a konverzaci analyzovat. O legislativním omezení soukromí v případě šifrovaných zpráv mluví i ve Velké Británii. Britským zákonodárcům také zaslali zástupci WhatsAppu a Signalu otevřený dopis s žádostí o přehodnocení.
Obecně lidé na jednu stranu souhlasí s tím, že je správné zastavit násilí vůči dětem. Na tu druhou stranu je nepříjemná představa, že vám někdo prohlíží soukromou konverzaci. Proto je potřeba vést debatu na dvou úrovních, a to legislativní i filozofické, aby se našel ten správný kompromis, který zachová soukromí uživatelů, ale pomůže zmírnit násilí na dětech.