Studie: 70 % teenagerů tají před rodiči svoje on-line aktivity
V minulých dnech do naší schránky dorazila zajímavá studie společnosti McAfee. Zabývá se chováním adolescentů na internetu a konkrétně pak tím, co zde provádějí a jak o tom informují své rodiče.
Sdílení všelijakých citlivých informací na síti považuje spousta uživatelů - nejen z řad dětí - za naprosto normální a zbytečně se tak vystavují riziku. Stejně tak je to s bezhlavým klikáním na odkazy a chozením na neznámé stránky. O tom jsme se přesvědčili i v pokusu Phishing v praxi aneb jak jsem nachytal české studenty.
Přestože s chováním mnohých uživatelů nesouhlasíme, zdá se nám postoj studie "doporučující" sledování potomků speciálním softwarem sporný. Myslíte, že by se ze strany rodičů jednalo o dobrý krok?
Následuje plné znění tiskové zprávy tak, jak dorazila redakci CDR. Redakce neodpovídá za obsah, ani za případné chyby. |
---|
Společnost COMGUARD upozorňuje rodiče na výsledky studie „Teen Internet Behavior study“, kterou zveřejnila v červnu společnost McAfee. Studie zkoumá on-line zvyky, chování, zájmy a životní styl první generace teenagerů, která skutečně dospívá on-line a odhaluje, že dospívající jsou nejen zapojení do rizikového chování, ale že toto chování schovávají před svými rodiči, z nichž mnozí si neuvědomují, že jsou klamáni. Studie rovněž odhaluje deset způsobů, jak teenageři skrývají své on-line aktivity před svými rodiči.
I přes povědomí o nebezpečích internetu, dospívající i nadále riskují zveřejněním osobních údajů a riskantních fotografií on-line, a to bez vědomí rodičů. Mnoho dospívajících má přístup k nevhodnému obsahu na internetu, i přes to, že 73,5% rodičů důvěřuje svým dětem, že nemají přístup k nevhodnému on-line obsahu pro jejich věkovou kategorii. Konkrétně 43% teenagerů sledovalo simulované on-line násilí, 36% má přístup k on-line webům s tématem sexu a 32% má přístup k nahotě nebo pornografii.
Téměř polovina rodičů věří, že jejich dospívající děti jim říkají vše, co dělají on-line a trvají na tom, že mají pod kontrolou veškeré on-line chování jejich dětí. Studie však ukazuje, že dospívající podvádějí své rodiče. Více než 70% teenagerů našlo způsoby, jak se vyhnout rodičovské kontrole ve srovnání s rokem 2010, kde skrývalo své on-line chování před svými rodiči 45% teenagerů. 10 hlavních způsobů, jak dospívající klamou své rodiče:
- Vymazávají historii prohlížeče (53%).
- Zavírají/minimalizují prohlížeč, když rodiče vejdou do pokoje (46%).
- Skrývají nebo odstraňují chaty nebo videa (34%).
- Lžou nebo vynechávají informace o on-line aktivitách (23%).
- Rodiče nekontrolují uživatelský účet dětí na počítači (23%).
- Děti používají mobilní zařízení s dostupným internetem (21%).
- Děti nastavují svoje prostředí tak, že ho mohou prohlížet pouze přátelé (20%).
- Děti využívají tzv. Private Browsing módy (20%).
- Děti si zakládají soukromou e-mailovou adresu, kterou rodiče neznají (15%).
- Děti si zakládají duplicitní / falešné profily na sociálních sítích (9%).
Stále více dospívajících se účastní nebezpečných a dokonce nezákonných činností. Překvapivě 15% dospívajících již „hacknulo“ účet na sociální síti, 30,7% má přístup k pirátským filmům a hudbě a 8,7% se nabouralo do emailového účtu, zatímco méně než 15% rodičů jsou si vědomi toho, že se jejich děti zapojují to těchto aktivit. Díky snadnému a okamžitému přístupu k informacím teenageři stále častěji podvádějí ve škole. 16% z nich přiznalo, že hledají odpovědi při testech na svých telefonech a 48,1% dospívajících vyhledává odpovědi online. Zatímco 77,2% rodičů uvedlo, že nemají příliš nebo vůbec strach z podvádění svých dospívajících dětí on-line.
„Nekontrolované aktivity našich dětí jsou více než nebezpečné a rodiče nemohou bohužel spoléhat pouze na svoji osobu jako kontrolora teenagerovských aktivit. Rodičovskou kontrolu musí převzít specializovaný software, který monitoruje veškerý provoz, dokáže automaticky rozpoznat nevhodný obsah a případně zablokovat provoz“, uvádí Kamil Kosour, Channel Sales Manager, který má na starosti mimo jiné i distribuci boxů McAfee Internet Security pro ochranu domácích sítí a dodává: „Pro rok 2013 připravujeme opět k prodeji boxy, které zabezpečí jakýkoliv druh komunikace každé domácnosti, tj. ochrání desktop (PC/Mac), notebook (PC/Mac), netbook, tablet i smartphone. Sledujte www.mcafee.cz a dozvíte se zanedlouho více.“
Podrobnosti k současné nabídce ochrany domácích sítí McAfee Internet Security 2012 s propracovanou rodičovskou kontrolou najdete na stránkách www.mcafee.cz nebo přímo kontaktujte naše prodejce, např.: Antivirové centrum, SW.CZ nebo SW.SK.
Kompletní report Teen Internet Behavior study najdete zde.
Tisková zpráva COMGUARD