Tentokrát z ní zbyly větší kousky: Raketa Falcon 9 od SpaceX potřetí explodovala
Vize společnosti SpaxeX zní jednoduše a přesto se jedná o nesmírně náročný úkon - cílem je totiž přistát s raketou, která zamíří do vesmíru zpátky na zemi bezpečně tak, aby jí bylo možné znovu použít, se každým dnem posouvá ke zdárnému konci. Přistání na plovoucí plošinu v Pacifickému oceánu bylo naposledy otestováno včera a skončilo nezdarem, proč tomu tak bylo?
První variantou bylo, že raketa dosedla příliš tvrdě, což se při pohledu na získaná data nakonec nepotvrdilo. Problémem byla podle všeho přistávací noha, která se špatně uzamknula a došlo tak k pádu celé rakety na bok, při němž došlo k výbuchu. Svůj podíl na celé situaci mohly mít i vlny, které v době přistání dosahovaly výšky kolem 4 metrů.
Jedná se tedy o již třetí neúspěšné přistání rakety na plovoucí přistávací ploše. Nutno však dodat, že už v prosinci minulého roku došlo k úspěšnému přistání, kdy sice nebyla použita plovoucí plošina, ale pevná zem.
- Elon Musk má předčasné Vánoce, jeho raketa SpaceX Falcon 9 odletěla do vesmíru
- SpaceX plánuje přistávat s raketami na lodích
Plošina, na kterou probíhají přistání sama připluje na místo určení, čímž šetří palivo rakety
I přes včerejší neúspěch bude společnost ve svých snahách o přistání na vodě pokračovat. Důvod je prostý, oproti přistání na pevné zemi je plovoucí plošina lepším řešením z pohledu úspory paliva, neboť odklon na pevninu by vyžadoval jeho větší zásobu. Bude tedy záležet na typu mise. Důležité pro SpaceX je, aby v budoucnu dostalo naprostou většinu svých lodí zpátky a ideálně v co nejlepším stavu.
V tuto chvíli stojí výroba každé jedné rakety kolem 60 milionů dolarů (1,5 miliardy Kč) a použít jí lze pouze jednou. V případě úspěšného návratu by znovupoužití vyšlo pouze na 200 000 dolarů (5 milionů Kč) za palivo a k tomu nějaké další výdaje za drobné opravy. Je jasné, že pokud chce SpaceX začít vydělávat, bude znovupoužití raket klíčové.
Multimiliardář Elon Musk, který SpaceX založil, zůstává optimistou "Alespoň, že jsou kousky tentokrát větší," zavtipkoval. V dohledné době společnost připravuje další starty a přistání na vodách oceánu. Příležitostí zlepšit si skóre bude tedy dostatek. Dobrou zprávou je, že neúspěšné přistání neznamená neúspěch z pohledu hlavního úkolu mise, kterým bylo vypuštění satelitu Jason-3 na oběžnou dráhu. To proběhlo bez problémů a ten tak může začít sledovat atmosférické jevy a pomáhat s předpovědí počasí.