Vyzkoušeli jsme Qmote S - jedním tlačítkem k ovládání každodenních příkazů
Zařízení Qmote se proslavilo úspěšnou kampaní na Kickstarteru během minulého roku, kdy se kalifornské společnosti Qblinks podařilo získat téměř 220 tisíc dolarů k zahájení první výroby.
Po roce od zveřejnění první verze jsme měli na veletrhu IFA příležitost potkat se s výrobcem a vyzkoušet si mírně vylepšený model s označením Qmote S.
Tlačítko + IFTTT = akce na míru
Tlačítko ve tvaru kapky je vodotěsné a aktuálně k dispozici ve 4 barvách - modré, zelené, černé a zlaté. Na první pohled je tvořeno z kovového materiálu - nicméně se jedná o pevný plast, který imituje hliník. Jak zmínil výrobce, je tomu tak především z důvodu rušení signálu, ke kterému v hliníkovém těle docházelo.
Mimo běžné základní příkazy umožňuje Qmote S také pokročilou integraci s populárními nástroji IFTTT a Zapier, ovládání podporovaných výrobků chytré domácnosti či zasílání běžných HTTP požadavků.
Pro představu, během cesty domů můžete třeba docílit dálkového zapnutí topení, rozsvícení světel v domě a to vše pomocí malého tlačítka, které můžete mít neustále u sebe třeba na klíčích. Šikovné je pak použití třeba jako náhrada za prezentér - pokud např. kliknete jednou, dojde k přetočení na nový slide. Kliknete-li dvakrát, vrátíte se zpět.
Tlačítko funguje na úsporné technologii Bluetooth LE a příkazy zasílá skrze spárovaný smartphone. Párování je velmi jednoduché, zabere pár sekund - stačí pouze při spuštění aplikace tlačítko stisknout a poté potvrdit spárování Bluetooth zařízení.
Vydrží až rok bez nabíjení
Výdrž Qmote S podle výrobce dosahuje jednoho roku - k dalšímu používání je nutné vyměnit vnitřní knoflíkovou baterii. Záleží samozřejmě také na četnosti užívání. Dlouhá výdrž je způsobena i tím, že zařízení není neustále připojeno k zařízení, ale je v jakémsi hibernačním módu. Připojuje se vždy okamžitě po kliknutí na tlačítko.
Mezi základní přikazy patří:
- Oddální budíku či ztlumení vyzvánění
- Vzdálené focení
- Home Button
- Spuštění aplikace
- Ovládání muziky
- Odeslání aktuální polohy
- SMS/Email
- Vytočení kontaktu
- Nastavení hlasitosti
- Funkce “Find Phone” - musíte opakovaně klikat (více jak 6x) a dokud klikáte, do té doby telefon vyzvání
Nabídka předvolených příkazů v aplikaci pro iOS i Android je poměrně omezená a bez možnosti detailnějšího nastavení podle sebe. Nastavit lze až 10 akcí najednou, z nichž každá tvoří odlišnou kombinaci krátkého a delšího stisknutí.
Přestože se jedná o produkt se zajímavou myšlenkou, cena je nepříjemně vysoká, jelikož se v přepočtu vyšplhala na 850 Kč.
Zároveň bychom uvítali propracovanější aplikaci - aktuálně je nutné mít při každé úpravě nastavení tlačítko “aktivní”, což by problém nebyl, kdyby nebylo po jeho stisknutí aktivní pouze několik desítek sekund.
Máte chytrou domácnost? Pak má smysl. Nemáte-li, budete uplatnění hledat těžko
Qmote S nás nejprve nadchl a poté zklamal. Představovali jsme si široké možnosti využití, nicméně po chvilce používání jsme byli spíše zklamáni. Nepříjemná je u současné generace také odezva tlačítka, která často trvá několik sekund a “cvakání” při stisknutí je poměrně hlasité.
Výrobce však slibuje, že s dalším modelem, který jsme ve fázi prototypu viděli na IFA v Berlíně, je odezva budoucí generace v řádu milisekund. A skutečně tomu tak je. Pokud jste tedy náhodou nad Qmote S přemýšleli, počkejte si raději na novou verzi.
Vybráním peněz na Kickstarteru to nekončí, odvrácenou stranu mince ukáže plánovaný rozhovor
V dohledné době se můžete těšit na exkluzivní rozhovor, ve kterém jsme vyzpovídali Samsona Chena, spoluzakladatele společnosti Qblinks, stojící za Qmote tlačítky. Tématem rozhovoru je pohled druhé strany (výrobce) na Kickstarterový úspěch, jaké chyby startup potkaly při vývoji a hlavně skvěle ukazuje, že vybráním peněz od lidí proces zdaleka nekončí.
Vlastní, IFA