V Mléčné dráze se nachází více než 100 miliónů obyvatelných planet
Už víme, že organické molekuly jsou přítomny v hvězdo-tvorných oblastech, protoplanetárních discích, meteoritech, kometách a dokonce i ve vzdáleném kosmickém prostoru. Navíc životodárná voda je jednou z nejčastěji se vyskytujících molekul ve vesmíru. Zdá se, že je k dispozici i dostatek energie, a to v mnoha formách, jak na povrchu, tak i hluboko uvnitř planet. To vše poukazuje na to, že nakonec by se mohl vyskytovat inteligentní život i mimo naší rodnou planetu Zemi. Otázka tedy zní kolik mimozemských civilizací se přibližně nachází v Mléčné dráze?
Se zajímavou teorií přišel v roce 1961 americký astronom Frank Drake, který navrhl vzorec, s kterým bychom mohli přibližně odhadnout počet inteligentních a technologicky vyspělých mimozemských civilizací. Podle Drakeovy rovnice získáme zajímavé číslo. Počet inteligentních mimozemských civilizací může v naší galaxii dosahovat od 0 až po téměř neuvěřitelných 36 400 000.
Nyní skupina vědců z Cornell University navrhla nový vzorec, a to na základě vlastností z více než tisíce nám doposud známých exoplanet. Podle BCI (Biological Complexity Index) můžeme posoudit relativní pravděpodobnost objevení komplexního života. Vědci odhadují, že podle BCI by mohlo být obyvatelných více než 100 miliónů planet (obyvatelných neznamená, že se na planetě už musí notně nacházet mimozemská civilizace).
Jedním z nejbližších a nejslibnějších extra solárních systémů je tzv. Gliese 581, který s největší pravděpodobností má minimálně jednu planetu, která by teoreticky mohla být schopna udržet podmínky pro život. Gliese 581 je od našeho hvězdného systému vzdálen 22 světelných let.
Nezbývá nám, než počkat až do roku 2018, kdy by měl nahradit dosluhující Hubbleův teleskop nový vesmírný dalekohled Jamese Webba, který tak odstartuje nový impulz v pátrání po mimozemském životě (jen tak pro informaci, o schopnostech vesmírného dalekohledu Jamese Webba: nový teleskop bude schopen rozpoznat světlušku na vzdálenost 385 000 km).