Vědci z MIT vytvořili sci-fi dálkové ovládání 3D obrazců pohybem
Projekt inFORM představuje dynamicky tvarovatelný displej, který je schopen vytvořit 3D obrazce podle nasnímaného vzoru v reálném čase. Digitální informace získávají nový hmatatelný rozměr. Vzorem může být jak živý objekt, tak jakýkoliv neživý předmět. Zní to docela složitě, ale princip vytváření unikátních 3D obrazů je úplně jednoduchý. Celé čtvercové pole je tvořeno 900 kolíky a jednotlivé voxely, tedy třídimenzionální pixely, se ovládají za pomoci speciální aplikace a obyčejného snímacího zařízení Kinect od Microsoftu. Díky tomu je možné ovlivňovat skutečný tvar obrazce, aniž byste se jej dotýkali.
Projekt inFORM vytvořili vědci z Media Lab na Massachusettském technologickém institutu (MIT). "Použili jsme dva Kinecty - jeden Kinect je umístěn na vzdáleném místě a zachycuje pohyby uživatele, který má k dispozici dvě obrazovky, aby mohl sledovat jak stůl s měnícím se povrchem, tak také ostatní účastníky. Tento Kinect je připevněn ke stropu nad osobou a zaznamenává hloubku obrazu, který je tvořen rukama uživatele nebo jinými předměty. Druhý Kinect je umístěn nad stolem inFORM vedle projektoru," vysvětluje na serveru Mashable.com Sean Follmer, jeden z týmu vědců Media Lab. Následně může člověk komunikovat se stolem pomocí gest. Výsledek si můžete prohlédnout v přiloženém videu. Záběry jsou věrnou interpretací tohoto zařízení, jak potvrzuje sám Follmer.
O masivní výrobě si můžeme nechat pouze zdát, protože je zatím příliš nákladná. Zařízení slouží pouze jako výzkumný nástroj. Podle vědců se tato technologie hodí především pro prezentaci geoprostorových dat, jako jsou mapy, terény nebo architektonické modely. Urbanisté nebo architekti by byli určitě nadšení, kdyby si mohli své návrhy ukazovat ve zhmotněné podobě a diskutovat nad nimi.
Kromě této možnosti vědci z MIT v současnosti pracují na podobném systému se dvěma stoly inFORM, který by umožňoval virtuálně komunikovat dvěma lidem najednou. Více informací o projektu najdete na stránce MIT.