Vysvětlení: Proč na levných minipočítačích s Windows nenajdeme 8 GB RAM?
Jak známo, Microsoft nabízí svůj operační systém Windows zdarma výrobcům tabletů s 9" displeji a menšími. To je pro jejich výrobce obrovská výhoda, která jim umožňuje jít s cenou nízko a konkurovat tak třeba i výrobcům Android zařízení. Aby však dal šanci levným notebookům, 2v1 zařízením, mini PC a all-in-one počítačům, poskytuje slevy i jim.
Odhalená tabulka ukazuje limity pro výrobce
Konkrétní částky se mohou lišit, existují však určité parametry, které nesmí zařízení přesahovat, aby levnější licenci dostalo. Čtete správně. Možná to není tak překvapivá zpráva, ale má na trh s minipočítači poměrně zásadní dopad. Co se hardwaru uvnitř vyráběných zařízení týče, sahají výrobci často po horších parametrech, přestože by při nepatrném zvýšení ceny rádi nabídli zákazníkovi lepší výbavu.
Jak se nám na veletrhu IFA svěřil zástupce společnosti Minix, John Scutt, je na výslednou cenu zařízení cena licence za Windows natolik podstatná, že výrobce raději sáhne po parametrech, které vyhovují podmínkám Microsoftu. Levnější licence totiž místo nějakých 120 dolarů vyjde na pouhých 15-30 a to už je obrovský rozdíl.
V praxi se tak není čemu divit, že většina tzv. entry-level zařízení staví na procesorech Intel Atom, ne více jak 4 GB RAM a ne více, než 32GB eMMC SSD pro data. Jsou to totiž bariéry, uvnitř kterých se musí výrobce držet, pokud chce nabídnout levnější zařízení. Taková zařízení nesmí mít ani pevný disk, optickou mechaniku a pokud se jedná o 2v1 tablet, tak musí být displej menší jak 11,6 palce a notebook pak 14,1. All-in-one počítače musí mít pro změnu displeje alespoň 17" a větší.
Pokud si tedy pamatujete např. recenzi modelu Minix NGC-1, je vyšší cena způsobena mj. tím, že se výrobce rozhodl do zařízení umístit větší úložiště, což způsobilo i vyšší poplatek na licenci Windows.
Výrobci raději přidávají displej, ušetří tak oni i zákazník
Jak si lze všimnout v tabulce, minipočítače jako takové zmíněny nejsou, ale prakticky by měly mít stejné podmínky jako "stick" zařízení ve stylu Intel Compute Stick. V praxi je to prý složitější a proto se na trhu objevují zařízení, jako jsou Ockel Sirius A, nebo GOLE1 od Pipo, která na těle miniaturního PC ukrývají ještě displej. Tím pádem zapadají do kategorie tabletů a nárok na levnější licenci je na světě. Přeci jen - platit za licenci přes 100 dolarů, když samotné zařízení stojí podobně, nedává smysl.