WTF? Dnes, pátek 13., dopadne na Zemi kus neznámého vesmírného odpadu
Pátek třináctého - jeho magická síla mnohé pověrčivé z nás fascinuje, jelikož se v tento prokletý den dějí doslova nadpozemské věci. Ani vesmír nás dnes neochudí o špetku nadpřirozena, jelikož do atmosféry vstoupí záhadný kus vesmírného odpadu a zasáhne naši planetu Zemi.
Vesmírné trosky dostaly název WT1190F, ale mnohem příhodněji se používá zkrácené označení WTF (pozn.: v angličtině dost oblíbená zkratka pro spojení "What The Fuck?"). Odpad by měl dopadnout ve 13 hodin koordinovaného světového času (UTC), tedy ve 14 hodin středoevropského, do Indického oceánu přibližně 100 kilometrů od pobřeží Srí Lanky, takže by neměl být ohrožen žádný lidský život.
Počítačová simulace sledovaných kusů kosmického odpadu na nízké oběžné dráze
Vědci tajemný objekt sledují od doby, co se začal odklánět od své oběžné dráhy a přibližovat se k Zemi. Nejsou si však vůbec jisti, co se za ním skrývá. Zda se jedná o kus meteoritu nebo část nefunkční družice. Evropská kosmická agentura (ESA) se domnívá, že jde o kus těla kosmické lodi.
Jak překvapivé zjištění, že lidem padá z vesmíru na hlavu jejich vlastní odpad. Kolem planety Země obíhají tisíce různých úlomků kosmického smetí už více než 50 let. NASA odhaduje, že je na oběžné dráze přes 13 tisíc kusů vesmírného odpadu s průměrem přesahujícím 10 centimetrů. Každý den údajně jeden z nich spadne zpátky na Zemi nebo shoří v atmosféře. Úlomky dopadají nejčastěji do vody, neboť moře a oceány tvoří zhruba 70 % zemského povrchu.
Pro zjištění odhadu dopadnutí tělesa byly použity robotické dalekohledy observatoře Slooh na Kanárských ostrovech, na jejichž webových stránkách se mimo jiné uskuteční také živý online přenos tohoto významného úkazu.