Zemřela Katherine Johnsonová, jedna z nejvýznamnějších matematiček 20. století
V pondělí tento svět opustila ve svých úctyhodných 101 letech jedna z nejlepších matematiček minulého století, Katherina Johnsonová. Tato žena dostala přezdívku „lidský počítač“ a významnou část svého života strávila v americkém Národním úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA). Účastnila se příprav na první kosmické mise, na které počítala trajektorie raket a oběžných drah, čímž v podstatě pomohla americkým astronautům přistát na Měsíci.
Názorným příkladem její geniality byla i situace, kdy si první astronaut na oběžné dráze kolem Země, John Glenn vyžádal, aby Johnsonová osobně a ručně přepočítala veškeré letové údaje stanovené počítačem. Tehdy měl prý prohlásit: „Pokud řekne, že jsou v pořádku, pak jsem připraven letět.“ Sám vedoucí NASA Jim Bridenstine slovně vyznamenal afroameričanku Johnsonovou za odbourání rasových předsudků a pomoc lidstvu při prolamování hranic pro kosmické lety.
Our @NASA family is sad to learn the news that Katherine Johnson passed away this morning at 101 years old. She was an American hero and her pioneering legacy will never be forgotten. https://t.co/UPOqo0sLfb pic.twitter.com/AgtxRnA89h
— Jim Bridenstine (@JimBridenstine) February 24, 2020
Bridenstine dále uvedl: „V NASA nikdy nezapomeneme na její odvahu, vedení a milníky, kterých bychom bez ní nemohli dosáhnout. Budeme dále neúnavně rozvíjet její odkaz a práci, abychom rozšířili možnosti pro každého, kdo může přispět k nekončící snaze rozvoje lidského potenciálu.“
Sama Johnsonová však jako svůj největší matematický počin považuje výpočet trajektorie pro setkání lunárního a velitelského modulu při misi Apollo na oběžné dráze kolem Měsíce. Ve službách NASA byla celých 33 let a do důchodu odešla již v roce 1986 se slovy: „Milovala jsem každičký den své práce.“ Barack Obama pak, coby šéf Bílého domu, udělil Johnsonové v roce 2015 prezidentskou medaili svobody, což je obdoba našeho řádu bílého lva.