CDR.cz - Vybráno z IT

Zemřela Katherine Johnsonová, jedna z nejvýznamnějších matematiček 20. století

Katherina Johnson pracovala jako matematička v NASA a za svou genialitu si vysloužila přezdívku "lidský počítač." Zemřela ve svých úctyhodných 101 letech.

V pondělí tento svět opustila ve svých úctyhodných 101 letech jedna z nejlepších matematiček minulého století, Katherina Johnsonová. Tato žena dostala přezdívku „lidský počítač“ a významnou část svého života strávila v americkém Národním úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA). Účastnila se příprav na první kosmické mise, na které počítala trajektorie raket a oběžných drah, čímž v podstatě pomohla americkým astronautům přistát na Měsíci.

Názorným příkladem její geniality byla i situace, kdy si první astronaut na oběžné dráze kolem Země, John Glenn vyžádal, aby Johnsonová osobně a ručně přepočítala veškeré letové údaje stanovené počítačem. Tehdy měl prý prohlásit: „Pokud řekne, že jsou v pořádku, pak jsem připraven letět.“ Sám vedoucí NASA Jim Bridenstine slovně vyznamenal afroameričanku Johnsonovou za odbourání rasových předsudků a pomoc lidstvu při prolamování hranic pro kosmické lety.

Bridenstine dále uvedl: „V NASA nikdy nezapomeneme na její odvahu, vedení a milníky, kterých bychom bez ní nemohli dosáhnout. Budeme dále neúnavně rozvíjet její odkaz a práci, abychom rozšířili možnosti pro každého, kdo může přispět k nekončící snaze rozvoje lidského potenciálu.“

Sama Johnsonová však jako svůj největší matematický počin považuje výpočet trajektorie pro setkání lunárního a velitelského modulu při misi Apollo na oběžné dráze kolem Měsíce. Ve službách NASA byla celých 33 let a do důchodu odešla již v roce 1986 se slovy: „Milovala jsem každičký den své práce.“ Barack Obama pak, coby šéf Bílého domu, udělil Johnsonové v roce 2015 prezidentskou medaili svobody, což je obdoba našeho řádu bílého lva.

Tagy: 
Zdroje: 

Diskuse ke článku Zemřela Katherine Johnsonová, jedna z nejvýznamnějších matematiček 20. století

Středa, 26 Únor 2020 - 08:29 | corwin78 | Já bych doporučil vynikající film Skrytá čísla/...

Zobrazit diskusi