4 gigabajty do mobilu v jednom čipu od Hynixu už dnes!
Je těžké smířit se s faktem, že vám někdo vyfoukl úvod článku. Liliputingu se to bohužel podařilo, protože v tomto případě by asi každý začal se stejnou otázkou: pamatujete na doby, kdy na trh dorazily první chytré telefony s 1GB RAM (nebo doby, kdy na Windows 95/XP frčel Free Ram Optimizer)? Dnes má většina smartphonů 2 GB RAM, a brzy bude lépe: Hynix pracuje na novém 4GB paměťovém čipu. Některé smartphony nemají tolik ani pro aplikace (diskové úložiště)…
Základem paměti má být světově první 1GB LPDDR3 čip, vyrobený pokročilým 20nm-class výrobním procesem (tedy něco mezi 20nm a 29nm, což je lepší, než 30nm-class u Samsungu). Vrstvením je dosaženo 4GB kapacity v jediném pouzdře, které má být navíc tenčí, než u současných pamětí s 512MB čipem, což je pozitivní pro supertenká zařízení jako smartphony, tablety a ultrabooky. Hynix tvrdí, že je úspornější ve stand-by, ovšem pouze oproti LPDDR2, což je trochu nemístné srovnání.
Paměť zvládá frekvenci 2133 MHz při pouhých 1,2 V, a skrze 32bit rozhraní protlačit 8,5 GB dat za sekundu. Slušný nárůst ze současných 1600MHz pamětí. Je tedy větší, rychlejší a úspornější, než současné paměti. Výhodou je, že první high-tech zařízení s touto pamětí mohou být na trhu již od druhé poloviny letošního roku, masová produkce má začít na konci roku.
Pro nás uživatele je ale zásadní otázka: má to smysl? V současné době najdeme lidi, kteří ještě mají počítač s Vistou a 2 GB paměti (o uživatelích XP a níže ani nemluvě), případně 4 GB pro nové počítače s Windows 7, na kterých se hrají nejnovější hry. Opravdu tedy využijeme 4 GB ve smartphonech a tabletech i při maximálním multitaskingu? Nebo je Android a Windows Phone jen mezistupněm, než si na mobil nainstalujeme Windows 7/8/8.1 (Blue) nebo Linux?
A potřebujeme tyto paměti hned? Nebo je to spíš ve smyslu: nač psát programy (pro mobilní OS), které umí těžit z větší paměti, když ji nemáme? (Nebo hůř, programy, které více paměti rovnou vyžadují.) V případě smartphonu je totiž zatím určitě problém - i v případě čtyřjádrového Snapdragonu - hlavně ve výkonu a schopnostech procesoru a grafiky. Technologie ale postupuje, jak ukazuje například AMD Temash, nebo smartphony s x86 Intel Atomem, takže se v brzké době dočkáme chvíle, kdy se klasický počítač přesune do mobilu a Android nejspíš přestane existovat. Tedy kdyby byl Snapdragon 800 x86 procesor, určitě by Temashi nasekal, ale také by byl zatraceně větší a papavější. (Hlavně ale x86 není, a Tegra 4 také ne, a graficky je stejně silnější Temash.)
Jinak řečeno, kdo si teď koupí smartphone se 4 GB operační paměti, bude v kapse nosit investici pár set korun navíc, kterou ještě předtím, než ji využije, vymění za nové zařízení s úplně jiným, rapidně výkonnějším procesorem a stejnou, nebo ještě větší, pamětí… Na druhou stranu rychlostní nárůst určitě přinese i nárůst výkonu a to už za zvážení stojí. Škoda, že paměti v mobilu se nedají upgradovat, že? I když technicky by to nebyl problém. Někdo si to nepřeje, protože když vám přestane stačit iPhone 4S nebo 5 za (asi) 13 tisíc, můžete si koupit o trošku silnější 5S za o dost víc tisíc a starý zahodit (prodat se to nedá, protože starý Apple je prostě starý Apple a "nikdo" ho nechce). A nebo přijde den, kdy ve smartphonu nalezneme socket pro procesor a paměť libovolné vlastní volby?