„AI nás může zabít! Omezme roboty zabijáky, dokud je ještě čas,“ zní z OSN
Organizace spojených národů (OSN) už několik let debatuje o robotech zabijácích, kteří se v blízké budoucnosti budou čím dál tím častěji objevovat v konfliktech po celém světě. Po dronech, kteří jsou už nyní nasazováni na bojištích a jsou stále ovládáni lidmi, mají přijít stroje, které budou vybaveny určitou formou umělé inteligence, a budou autonomně vyhledávat a ničit cíle.
A právě o těchto strojích vybavených určitou formou AI proběhla letos v Ženevě pěti denní debata v rámci pracovní skupiny Convention on Conventional Weapons (CCW). Padl přitom návrh, že lidstvo musí zajistit, aby v případném konfliktu měl konečné slovo při potvrzení cíle vždy člověk. Tedy robot nemůže vybrat cíl a bez potvrzení člověkem ho eliminovat. Celkem 22 států převážně s nízkými vojenskými rozpočty a omezeným technologickým know-how pak požadovalo úplný zákaz vývoje robotických zabijáků.
Výsledkem jednání je, že bude nutno ustanovit určité kontrolní mechanismy ohledně vývoje a využívání autonomních zabijáckých robotů. Zákaz vývoje robotů zabijáků zatím není v plánu.
Ti nejpokročilejší roboti už umí skákat a dělat přemety
Na vývoji robotů zabijáků pracuje už dnes několik zemí. Lídrem v oblasti robotizace armády jsou USA, které chtějí do roku 2040 získat celou plejádu robotických bojových prostředků. Vojáci získají exoskelety na posilnění své výdrže a běžně se budou vyskytovat na bojišti modulární robotická vozidla podobná platformě Themis.
Pozemní a letecké zásobování armády USA bude za dvacet let probíhat už výhradně na bázi autonomních vozidel/letounů bez zásahu člověka. Dále budou jako bojový prostředek k dispozici celé roje malých bojových dronů, jak v letecké, tak pozemní variantě.
SpotMini od BostonDynamics
V minulosti už před umělou inteligencí na bojišti varoval vizionář Elon Musk a několik odborníků z akademické veřejnosti. Ti by chtěli zabijácké roboty nejlépe úplně zakázat. Na druhou stranu, nic takového jako byl Skynet ze série Terminátor nám v blízké budoucnosti nehrozí.
Dnešní neuronové sítě se nedají vůbec porovnávat s umělou inteligencí tak, jak ji známe ze sci-fi filmů Já robot nebo A.I. Umělá inteligence. Doby, aby si umělá inteligence uvědomila samu sebe a uvažovala podobně jako člověk, se jen tak nedočkáme. Možná k něčemu takovému bude zapotřebí i úplně nový HW, jako jsou např. kvantové počítače.