Americká armáda testuje robotické tankové vozidlo Grizzly
Americká armáda hledá způsoby, jak co nejefektivněji odlehčit vojákům od neseného nákladu. Pro představu voják nesoucí pochodový náklad sebou nese náklad o hmotnosti přibližně 33 kg. Když se jedná o nouzový pochodový náklad, tak váha, kterou musí voják unést dosahuje hmotnosti až 55 kg.
Jedním z řešení pro vojáky může být využití exoskeletů, které vojákům zvyšují sílu a nosnost, ale zatím se jedná o drahé řešení, které by v budoucnosti mohly využít jednotky určené pro těžkou palebnou podporu nebo speciální jednotky, tedy zatím nic pro řadového vojáka.
Dalším z řešení je dodat pěchotě robotická logistická vozidla, která by plnila úlohu novodobých mezků určených pro přepravu užitečného materiálu. Tím se pro americkou armádu zabývá program SMET (Squad Multipurpose Equipment Transport), který hledá robotický logistický dopravní prostředek pro americkou pěchotu.
V rámci programu SMET armáda požaduje, aby robotické logistické vozidlo uneslo náklad o hmotnosti 450 kg (celkově pro 9 vojáků, tedy 50 kg hmotnosti nákladu na vojáka), a aby vozidlo bez doplnění paliva fungovalo 72 hodin. Dojezd vozidla má činit 100 km. Vojáci si taktéž budou moci dobít ve vozidle své komunikační přístroje, tablety atd. Vozidlo ovládá voják s dálkovým ovládáním.
Americká pěchota už v rámci programu SMET několik takovýchto vozidel testuje. Jde o pásové vozidlo RS2-H1 Punisher, kolové vozidlo Hunter Wolf nebo kolová vozidla MTTU a MRZR-X. Nyní se do programu zapojila společnost TEXTRON Systems s robotickým pásovým vozidlem Grizzly (obr. viz. perex).
Grizzly je vybaven diesel-elektrickým hybridním pohonem a dokáže prý spolehlivě fungovat i v tom nejobtížnějším terénu. Toto logistické vozidlo jde využít pro transport zbraní, munice, potravin a léků.
V budoucnosti lze tyto vozidla využít nejen k transportu materiálu, ale třeba na převoz raněných vojáků pryč z bojiště, k průzkumným misím, ke komunikačním účelům, k radioelektronickému boji, případně je i vyzbrojit smrtícími zbraněmi, jako je kanón, těžký kulomet, granátomet, minomet nebo protitankové řízené střely.
Takováto vozidla uvidíme nejenom v americké armádě čím dál tím častěji.