Tip na neděli: Nainstalujte si na netbook svižný Android 4.3 ve verzi pro počítače
Operační systém vyhledávacího giganta Google - Android - je hojně užíván v chytrých telefonech a tabletech. To však není kompletní výčet platforem, na nichž si jej můžete pustit. Za celým projektem stojí Android x86, což je neoficiální vývojářská skupina, jejíž vizí je převádět tento systém (což se povedlo i se současnou novou verzí 4.3) na běžný hardware stolního či přenosného počítače s procesory Intel a AMD. Mezi její hlavní představitele patří tchajwanský programátor Chih-Wei Huang.
Jeden z důvodů, proč je onen robotí OS tak populární, je jeho otevřenost a open-source prvky. Když byl nedávno vydán Android 4.3, komunita neztrácela čas a vyzkoušela systém na x86 hardwaru. Testovací build pohání zdrojový kód verze 4.3 Jelly Bean a 3.10.2 linuxový kernel. Jak už slůvko "testovací" v názvu napovídá, ne všechno funguje zcela perfektně a sem tam se objeví mouchy. V základním nastavení nespustíte například systém pod rootem a nefunguje pozastavení (suspend) ani rychlé znovuspuštění (resume) systému.
Získat build je možné stažením liveCD, resp. USB verze ze stránek Androidu x86, stejně jako podrobný návod na instalaci. Na videu níže, jež na server YouTube nahrál uživatel monstercameron, je zachycen běžící systém na mini-notebooku Acer Aspire 522 s procesorem AMD C-50 a grafickou kartou AMD Radeon HD 6250. Zachyceny jsou hlavně různé 3D hry a benchmarky, systém si vede na starším hardwaru i podle uživatelských recenzí překvapivě dobře. V benchmarku Antutu bylo dosaženo 11 311 bodů, což tento hardware z pohledu Antutu posouvá těsně nad HTC One S.
Spustit takto Android lze jak přímo bootováním při startu, tak i přes VirtualBox. Mezi samozřejmé vlastnosti verze 4.3 (x86) patří napřklad kurzor myši, fungující kolečko myši, podpora nativního rozlišení netbooku či externího monitoru a podpora klávesnice. Nechybí ani bluetooth a WiFi.
Pokud rádi zkoušíte nové věci, dalším způsobem, jak na svůj primárně neandroidí stroj tento OS dostat, je nástroj Windroy. Za ním stojí vývojářská skupina SocketeQ a naleznete jej zde.
Mohlo by vás zajímat: