Corning připravuje nové futuristické sklo pro mobilní zařízení: Nástupce Gorilla Glass zabíjí bakterie a zabraňuje odleskům
Firma Corning klade velký důraz na výzkum a vývoj, kam pravidelně investuje 10 % ze svého zisku. Práce na dnes hojně užívaném Gorilla Glass započaly s notnou vervou až iniciativou Steva Jobse, jenž pro svůj iPhone chtěl něco, co tu ještě nebylo. Původně nerealistické požadavky se však díky odvaze riskovat staly skutečností.
Inženýři neustále touží po vylepšování konceptu a proto sestavili interní tým, který má sklo za úkol denně rozbíjet a analyzovat. Pravidelně do něj tlučou speciálním „kladivem“, jež se užívá na testování odolnosti u hliníkových trupů letadel a rozhodně jej nešetří. I díky tomuto přístupu je Gorilla tak úspěšná.
V červnu hovořil viceprezident společnosti Corning Jeffrey Evenson na MIT Technology Review Mobile Summit 2013 a zároveň odhalil inovace, na nichž pracují. „Corning chce vynalézt krycí sklo, které je schopno zabít jak lékům odolné bakterie, tak i viry,“ mimo jiné prohlásil. Následně dodal, že zpočátku pracovali jejich inženýři na technologii odolné všemožným mikrobům pro zdravotnický průmysl, načež si však uvědomili, že tržní potenciál pro daný typ skla je větší.
Obrázek výše zachycuje standardní sklo, které má uprostřed výřez z nového materiálu. Odlesk je naprosto minimální a pokud bude výsledný produkt pro ochranu displejů na podobné úrovni, máme se opravdu na co těšit. Obrázek níže zachycuje bakterii E.coli na běžném skle a vedle na novém typu povrchu, jež prý postupně bakterie naopak zabíjí.
Podle některých výzkumů mají mobilní telefony více mikrobů než záchodové prkénko, kuchyňská linka či dokonce psí miska na žrádlo. Zajímavé, že? Nová technologie by tak učinila náš život zase o něco „čistší“.
Nepřehlédněte:
- Microsoft vyvíjí 3D dotykovou obrazovku simulující různé objekty a povrchy: Budeme hry doslova cítit?
- Prototyp skleněného smartphonu - v prodeji bude údajně již letos
- Samsung zahajuje aktuální čtvrtletí výrobou flexibilních displejů
Evenson dále nastínil, že jeho společnost pracuje na antireflexním skle, které nám má pomoci zbavit se nepříjemných odlesků při práci s našimi elektronickými miláčky venku. Další detaily o způsobu fungování odtajněny nebyly, můžeme se akorát pokochat obrázkem zachycující uprostřed kruh s antireflexní úpravou, viz výše. „Čtení se tím stane mnohem, mnohem jednodušší,“ věří Evenson.
Po „ohebném skle“ zde tak máme další pořádný posun kupředu. My už se v redakci nemůžeme dočkat, až na trh dorazí displeje chráněné odolným materiálem, který se téměř neleskne. Co na inovaci říkáte vy?