Černoch byl neprávem uvězněn na týden kvůli chybě v rozpoznávání obličeje
Zdroj fotografie: Shutterstock
V posledních letech se významně posunul vývoj umělé inteligence kupředu a jedním z výdobytků této technologie jsou i systémy na rozpoznávání obličejů, které mají pomoci například orgánům činných v trestním řízení vytrasovat a dohledat případné pohřešované osoby nebo podezřelé osoby ze spáchání trestných činů.
Ani tato technologie ale není neomylná, o čemž svědčí i nedávný případ, který se stal v Louisianě. Zde totiž tamní policie zatkla osmadvacetiletého Randala Reida, který si pobyl týden ve vězení jen proto, že umělá inteligence nalezla shodu mezi jeho obličejem a obličejem pachatele. Reid podle své výpovědi ale v Louisianě ani nebyl.
Skutečný pachatel byl stíhán za krádež peněženek Chanel a Louis Vuitton v celkové hodnotě více než 10 000 dolarů. Reidův právník Tommy Calogero uvedl, že detektivové úřadu Jefferson Parish Sheriff's Office "mlčky" přiznali chybu a zrušili zatykač. Reid uvedl, že sám nevěděl, co se děje a po celou dobu, co byl ve vězení, se ho nikdo nepokusil ani ztotožnit pomocí platného průkazu totožnosti.
Podle právního zástupce Reida mohli vyšetřovatelé alespoň zkontrolovat výšku a váhu, a ty následně porovnat s hodnotami pachatele. Zajímavé je, že není ani zcela jasné, jaký systém pro rozpoznávání obličejů byl vlastně použit, ale nejpravděpodobněji se jeví Clearview AI a MorphoTrak.
Tento případ samozřejmě znovu otevřel otázku, zda je legitimní používat tyto technologie úřady činných v trestním řízení. Nejméně úspěšný je pak tato technologie při rozpoznávání Afroameričanů či nejrůznějších etnických menšin, což byl právě i případ Randala Reida.