Čína úspěšně otestovala hypersonický letoun schopný nést jaderné hlavice
Čína posiluje svou pozici v Asii. Minulý týden nad svým územím provedla v pořadí již čtvrtou zkoušku svého hypersonického letounu WU-14. Ten nejprve vynesla čínská raketa přibližně 100 km nad zemský povrch a následně WU-14 klouzavým letem směřoval k cíli, který měl zasáhnout. Nový hypersonický letoun Číny přitom dosahuje rychlosti kolem Mach 10 a může nést jak konvenční hlavice, tak i ty jaderné. Nová čínská zbraň je přímým konkurentem obdobným hypersonickým zbraním USA, které jsou zatím ale technologicky napřed. USA má například projekt bezpilotní střely Hypersonic technology Vehicle 2 (HTV-2), která dosahuje rychlosti až 24 000 km/h nebo Advanced Hypersonic Weapon (AHW), se kterou by měla být schopna americká armáda do budoucna zasáhnout do jedné hodiny jakékoliv místo na světě.
Čínský test hypersonické zbraně přichází uprostřed rostoucího napětí v oblasti jihočínského moře, kde Čína buduje umělé ostrovy na územním prostoru nárokovaném několika zeměmi.
Čína celý test bagatelizuje a přichází s vlastním vysvětlením
I když jsou spojené státy nejnovějším testem čínské hypersonické zbraně znepokojeny, tak čínští vojenští představitelé označili tento zatím poslední test za běžný vědecký výzkum a experiment. A profesor Hye Kissong z šanghajské univerzity politologie a práv dodává: „WU-14 byl navržen tak, aby překonal systémy protiraketové obrany USA, což zaručuje, že naše armáda bude schopna ubránit územní svrchovanost Číny. Samotný test slouží pouze jako jaderné odstrašení. Ani Čína, ani USA nechtějí začít válku, kvůli sporům ohledně území v jihočínském moři.“