Čínský rover objevil na Měsíci neznámou látku
Čínský vesmírný program letos vyslal na odvrácenou stranu Měsíce svou vlastní sondu. Již v roce 2013 však vyslal rover Jü-tchu 2, který měl za úkol mapovat terén Měsíce a jeho složení. Právě tento rover nyní zaznamenal něco nezvyklého. Na jednom z vysílaných snímků, z oblasti zkoumaného kráteru, se totiž objevil prozatím neznámý materiál. Na oficiálním webu mise se upřesňuje, že tyto snímky obdržela Čínská vesmírná agentura již v červenci.
Jü-tchu 2 je také vybaven spektometrem VNIS (Visible and Near-Infrared Spectrometer), který dokáže přiblížit složení zkoumaného materiálu podle odráženého světla. Díky tomu zbystřila celá čínská vědecká obec, protože jediné, co jsou schopni o neznámém materiálu říci, je, že má neobyčejnou barvu a gelovitou strukturu.
Obecně lze konstatovat, že podle dosavadních poznatků se Měsíc skládá z pyroxenů a olivinů, což jsou minerály o vysoké hustotě s vysokým obsahem železa a nízkým obsahem vápníku. Pokud se potvrdí objev nového materiálu, bude to pro zkoumání Měsíce jistým milníkem.