Evropský Patriot Act. Zablokuje Francie teroristické weby?
Možná si ještě vzpomenete na francouzský kontroverzní zákon Hadopi (třikrát a dost), jehož cílem bylo vypořádat se s internetovými piráty. Každý francouzský uživatel měl být monitorován, a v případě podezření z porušování autorských práv mu měl být zaslán e-mail, kde by byl na tuto skutečnost upozorněn. Po ignorování této skutečnosti by následoval úřední dopis. A do třetice ignorování už následoval trest (odpojení od internetu, finanční postih, případně vězení). Nyní přichází francouzská vláda s novým zákonem, tentokrát ale protiteroristickým, který by se dal jednoduše charakterizovat jako evropská verze Patriot Actu.
Ve Francii zveřejnili vyhlášku (na ní se jen tak mimochodem už pracuje od července minulého roku, tedy ještě před samotným teroristickým útokem na redakci Charlie Hebdo), která ukládá povinnost poskytovatelům internetového připojení (ISP) do 24 hodin od oficiální žádosti úředníků zablokovat nahlášené webové stránky, které propagují terorismus (nebude se jednat ale jen o samotný terorismus, zahrnuta bude například i dětská pornografie).
Už minulý měsíc francouzský president François Hollande prohlásil, že by uvítal zákony, které by zastavily šíření antisemitismu a další projevy nenávisti na sociálních sítích. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve má proto jednat na toto téma ve Spojených státech se zástupci Facebooku, Googlu, Microsoftu a Twitteru.
To se ale nelíbí francouzským zastáncům občanských svobod, kteří bijí na poplach a počínáním vlády jsou silně znepokojeni. Argumentují, že tím vlastně Francie obchází obvyklý právní proces a dusí svobodu projevu. Dále jsou nespokojeni s tím, že rozhodovat o tom, co lidé smí vidět a co nesmí, budou úředníci, kteří taktéž nejsou neomylní. Další obavy panují, že zákon bude využit k umlčení politické opozice.
Nakonec zazněly i argumentace, nakolik bude protiteroristický zákon vlastně efektivní, když se dá tato omezení obejít např. pomocí proxy serverů nebo virtuálních privátních sítí.