Přetaktujte svůj mozek jako američtí snipeři: Headset Foc.us prý zlepší schopnost učit se a zrychlí reakce
Po dlouhé době, kterou strávilo zařízení na stolech amerického telekomunikačního úřadu FCC, se tvůrci konečně dočkali jeho schválení. Prodeje tak mohou začít již brzy a pokud dostojí svým slibům, máme se na co těšit. Foc.us byl totiž stvořen pro stimulaci mozkové kůru uživatele elektrickými impulzy, čímž má dosáhnout zlepšení jeho schopností. Zmiňováno je snadnější učení, lepší reakce a také postřeh. Jelikož mezi cílovou skupinu patří především hráči, dávalo by jeho vyžití pro zlepšení zmíněných vlastností smysl.
Zmíněná technologie není ničím novým a je dlouhou dobu známá pod označením tDCS, tedy Transcranial direct current stimulation (Transkraniální stimulace stejnosměrným proudem). Odkazují na ní i některé vědecké studie a při správném použití se zdá být zlepšení poměrně výrazné, ať už se bavíme o zlepšení reakcí a paměti, nebo třeba využití tDCS pro léčbu Parkinsonovi choroby. Negativní dopady na zdraví nejsou známé a o funkčnosti technologie jako takové svědčí i nasazení ze strany vojenské organizace DARPA, která s její pomocí snižuje dobu potřebnou k výcviku nových sniperů.
Psali jsme o nevšedních projektech:
- Bojový robot budoucnosti: DARPA představuje Atlase
- Virtuální realita ve vašem obýváku. Zahráli byste si?
- Kinect a mikročipy použité k ovládání živých tvorů, jak snadné je vytvořit kyborga?
Při využití tDCS je sázeno na průchod jednosměrného proudu mezi katodou a anodou, které jsou umístěny na místech poblíž prefrontálního kortexu, tedy v části, kde probíhá rozhodování a řešení problémů. Jednoduše řečeno dochází pumpováním elektronů do mozku ke stimulaci neuronů, což jsou specializované buňky, schopné přijmout, vést, zpracovat a odpovědět na speciální signály, viz Wikipedie. Díky impulsům je prý spojení jednotlivých neuronů citlivější a rychleji poté reaguje na nové podněty, čímž se zkracuje doba učení a snižuje reakční čas.
Foc.us, tedy hardware samotný, má podobu headsetu a je ovládán přes Bluetooth ze zařízení s iOS. Další platformy zatím nejsou podporovány, ale v základním nastavení se bez bezdrátového ovládání lze obejít. Android se dočká již brzy, tvůrci prý čekají na podporu „low power“ módu, který dorazí ve verzi 4.3, jak jsme vás dříve informovali.
Stimulace probíhá pomocí malých impulsů a po poměrně krátkou dobu. Na čele uživatele se nacházejí elektrody, které musí být připevněny přímo na kůži. Vlasy by znemožnily přenos impulsů do kůže a tím i dále do mozku. O případné usmažení naší myslivny se ale bát nemusíme. Využíváno je impulsů elektrického proudu o hodnotách do dvou miliampér.
Obsah balení:
- 1 foc.us headset
- 1 foc.us obal
- 8 znovupoužitelných houbiček na elektrody
- 1 Micro USB kabel pro nabíjení vestavěného akumulátoru
- Manuál a záruční list
- Možné je přikoupit i externí elektrody
Jak dobře však bude fungovat zařízení Foc.us se můžeme jen dohadovat. První testy se doufejme objeví již brzy. Pokud by se opravdu jednalo o použitelné zařízení, mohlo by to znamenat výraznou výhodu majitelů zařízení například při studiu, nebo při hraní online her. Sfér, kde by se mohla stimulace projevit, je hned spousta, ale my se zatím raději spolehneme na svou hlavu. Levnou stimulací může přeci být i kvalitní spánek.
Pokud byste přeci jen měli o podobnou hračku zájem, připravte si 249 dolarů, tedy kolem 5 000 Kč. Tvůrci počítají s rozesíláním i do Evropy. Co byste na podobný overclocking svého mozku řekli vy?