CDR.cz - Vybráno z IT

Jak neprokrastinovat? 5 aplikací a nástrojů, které pomohou s flákáním

Pravděpodobně znáte ten pocit, kdy víte, že byste měli udělat nějakou práci, ale nedokážete se k tomu přinutit, a tak děláte všechno až na poslední chvíli, kdy vás k tomu donutí až tlak a stres. Dá se tomu ale nějak zamezit?

Zatímco prokrastinujete, vždy máte někde vzadu ve své mysli vykřičník, že byste měli pracovat, a tak se nedokážete nikdy úplně uvolnit, dokud onu práci neprovedete. Výzkumník a mluvčí Pierse Steel tvrdí, že do určité míry prokrastinuje 95 % populace a ačkoliv je uklidňující vědět, že v tom nejsme sami, stále nás to dokáže pořádně brzdit.

Je prokrastinace totéž jako lenost? 

Prokrastinace je často zaměňována s leností, ale ve skutečnosti jsou velmi odlišné. Prokrastinace je aktivní proces - místo úkolu, o kterém víte, že byste měli dělat, se rozhodnete dělat něco jiného. Naproti tomu lenost naznačuje apatii, nečinnost a neochotu jednat. Prokrastinace obvykle zahrnuje ignorování nepříjemného, ale pravděpodobně důležitějšího úkolu ve prospěch takového, který je příjemnější a jednodušší.
 

Uvědomte si, že prokrastinujete 

Pokud krátkodobě odložíte důležitý úkol ze skutečně dobrého důvodu, nemusí to být nutně na závadu. Pakliže však začnete věci odkládat na neurčito nebo máte problémy s pozorností a soustředěním se na úkol, pak pravděpodobně ano.
 
Prokrastinujete, pokud například:
  • přes den plníte pouze úkoly s nízkou prioritou
  • ponecháváte povinnosti nedokončené po dlouhou dobu, přestože jsou důležité
  • začnete úkol s vysokou prioritou, ale za pár minut si jdete vařit kávu
  • čekáte, až budete ve „správné náladě“ nebo čekáte na „správný čas“ k řešení úkolu

Dva různé typy prokrastinace

Existují dva typy prokrastinace, chronická a akutní. Chronická prokrastinace má hlubokou, silnou a trvalou psychickou příčinu, kterou nelze tak snadno odstranit. Dá se s ní pracovat, ale chce to patřičnou trpělivost.
 
Na druhou stranu, akutní prokrastinace může být způsobena i malými výkyvy nálad nebo energie během dne nebo jinými malými psychologickými spouštěči, které nejsou stálou přirozenou součástí vaší psychiky (například mít špatný den).
 
Chronickou a akutní prokrastinaci je tedy třeba řešit různými způsoby, existují však aplikace, které pomohou obou typům.
 

1. FREEDOM

Počínaje jednou z nejpřísnějších aplikací proti prokrastinaci, a tou je Freedom. Používá se spíše na počítačích Mac a Windows než na telefonech a pomáhá soustředit se tím, že odřízne přístup ke konkrétním webovým stránkám v době, kterou si předem určíte. Pokud jste tedy závislí na sledování videí na YouTube, brouzdání na Facebooku či neustále hledáte výhodné nabídky na e-shopech, tak tato aplikace může být dobrou metodou, jak zůstat u úkolu.
 

2. TODOIST

Todoist, používaný více než 13 miliony lidí po celém světě, je jednou z nejoblíbenějších aplikací pro zvýšení produktivity jak mezi uživateli stolních počítačů, tak i mobilních zařízení. Jedná se o výkonnou aplikaci se seznamem úkolů, která vám pomáhá uspořádat a naplánovat úkoly pro daný den. Lze na ní vytvářet dílčí úkoly, přidávat úrovně priority, nastavovat opakující se úkoly a dokonce pozvat přátele nebo kolegy, aby s vámi úkoly sdíleli.
 

3. FOREST 

Jako gamifikovaná aplikace pro zastavení prokrastinace je Forest skvělým způsobem, jak se motivovat, abyste se soustředili. Pokaždé, když zahájíte režim soustředění, zasadíte v aplikaci strom, a zatímco pracujete, strom roste přímo na vaší obrazovce. Pokud však aplikaci během relace opustíte, váš strom nenávratně odumře.
 
Dokončením vašich soustředění můžete časem vypěstovat celý les. Není to jen vizuálně přitažlivé, ale povznášející vyjádření toho, kolik práce se vám podařilo udělat. Váš les má také skutečný dopad. Čím více jich pěstujete, tím více „coinů“ můžete v aplikaci vydělat a pomocí nich tým aplikace zasadí skutečné stromy.
 
Aplikace je k dispozici pro iOS, Android a jako rozšíření pro Firefox a stojí jednorázový poplatek 99 Kč s volitelnými nákupy v aplikaci.
 

4. FOCUS@WILL 

Na základě neurovědního výzkumu Focus@Will používá ke zvýšení koncentrace hudbu. Výběr zahrnuje různé žánry, od barokního klavíru a ambientní hudby až po Electro Bacha a funky beaty Alpha Chill.
 
Podle výzkumu může aplikace prodloužit dobu soustředění o 200 – 400 %. Nabízí také funkci časovače a sledování produktivity. Doporučení kanálu vám pomůže vybrat tu správnou hudbu pro vaše potřeby v závislosti na typu vaší osobnosti, druhu úkolu, který řešíte, a na tom, zda se potýkáte s problémy duševního zdraví, jako je ADHD.
 
Focus@Will je k dispozici pro Android i iOS a jako webová aplikace. Předplatné začíná na 69 USD (cca 1500 Kč) ročně.
 

5. FOCUS TO-DO 

Focus To-Do kombinuje techniku Pomodoro s funkcemi seznamu úkolů. Pokud jste se s tím ještě nesetkali, Pomodoro je jednou z nejúčinnějších technik produktivity, která používá 25 minutové pracovní relace proložené pětiminutovými přestávkami.
 
Focus To-Do je skvělá v tom, že umožňuje vytvářet seznamy úkolů, přiřazovat k nim termíny a následně je procházet a plnit pomocí Pomodoro techniky.
 
Aplikace je dostupná na všech hlavních platformách, včetně chytrých hodinek. Vaše úkoly tedy budou synchronizovány napříč zařízeními. Základní aplikace je zdarma a prémiové plány začínají na 2,99 $ (cca 69 Kč) měsíčně s možností doživotní licence za cenu 8,99 $ (cca 200 Kč).

A jaké nástroje využíváte vy? 

Michaela "Michaela" Hnátková

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Jak neprokrastinovat? 5 aplikací a nástrojů, které pomohou s flákáním

Čtvrtek, 21 Duben 2022 - 21:39 | Gaunter | Stačí pozrieť na susedovho syna. 35 ročný chlap...
Středa, 20 Duben 2022 - 20:39 | Petr Derryk | Jak se znám, tak jsem právě objevil 5 aplikací u...
Středa, 20 Duben 2022 - 20:07 | LipcaCZ | Meh, přečtu si to až později... :)
Středa, 20 Duben 2022 - 14:39 | Pepaja | Nepotřebuju aplikaci, aby mi pomáhala s flákáním...

Zobrazit diskusi