Konečně! SpaceX přistála na plošině v oceánu, znovupoužití rakety nic nebrání
Začátky nebývají lehké a pocítili to i v SpaceX, kde se po úspěšném startu pokoušeli s raketou, resp. jejím prvním stupněm opětovně přistát. Na pevné zemi se přistání ukázalo poměrně "jednoduché", a tak přišla na řadu zkuška ohněm. Z důvodu úspory paliva (raketám přibližně v polovině případů nevychází palivo na návrat) vznikla myšlenka přistání na plovoucí plošině v oceánu. Pohybující se přistávací plocha je jiná výzva a pro SpaceX znamenala spoustu trápení.
- Tentokrát z ní zbyly větší kousky: Raketa Falcon 9 od SpaceX potřetí explodovala
- SpaceX zkusí počtvrté přistát na plovoucí plošině v oceánu - vyjde to tentokrát?
9.4. konečně došlo k úspěchu a 42 metrů dlouhý první stupeň úspěšně dosedl na plošinu s názvem Of Course I Still Love You. Naposledy první stupeň rakety sice dosedl na plošinu také, ale špatně uzamknutá stabilizační noha způsobila pád a následný výbuch. Po nezbytných úpravách mohlo 9.4. dojít k dalšímu testu, jehož výsledek už dělá SpaceX radost.
V průběhu mise CRS-8 vyslali vylepšenou verzi rakety Falcon 9 s přídomkem v1.1 Full Thrust s nákladem v podobě vesmírné nafukovací kapsle pro lidskou posádku. Cílem byla stanice ISS. První fáze rakety se po úspěšném vynesení nákladu nakonec úspěšně vrátila a dosedla na plovoucí plošinu. Pokud jste fanoušci vesmírných letů, určitě se podívejte na záznam níže, stojí to za to.
CRS-8 Dragon - záznam celého letu včetně příprav
Plovoucí plošiny SpaceX nasazuje kvůli letům, u kterých hrozí nedostatek paliva pro úspěšný návrat na pozemní základnu. Úspěšné přistání je důležitým krokem pro vizi opětovného používání raket, což výrazně sníží náklady.
SpaceX bude nyní zkoumat, zda je první stupeň rakety v pořádku a pokud ano, vyšle jí do vesmíru znovu. Je fascinující, jak moc přistání v podání SpaceX připomíná scénu ze starého ruského filmu The Sky Calls, kde raketa přistává na plovoucí plošině. Ve sci-fi je očividně nevyčerpatelný zdroj inspirace.