SpaceX zkusí počtvrté přistát na plovoucí plošině v oceánu - vyjde to tentokrát?
Nedávno jsme vás informovali o neúspěšném přistání prvního stupně rakety Falcon 9 na plovoucí plošině ve vodách oceánu. Raketa tehdy byla nejblíže úspěchu, ale jeden z mechanismů selhal a místo čtveřice stabilních podpěr se správně uzamknuly jen tři. To vedlo k převrhnutí a následnému výbuchu 41,2 m dlouhé části. I tak mohli inženýři společnosti SpaceX slavit - přistání v oceánu není nemožné.
Proč to všechno? Ušetřit palivo i náklady za rakety
Jak známo, cílem SpaceX je opětovné použití prvního stupně raket, což by mělo společnost vyjít jen na zlomek ceny oproti současnému stavu, kdy každý let na oběžnou dráhu země vyžaduje novou raketu v ceně 1,5 miliardy Kč. Při doplnění paliva se počítá s cenou kolem pouhých 5 milionů Kč, nutno však dodat, že bez drobných oprav to určitě nepůjde a nepochybně se bude jednat o další destíky milionů Kč.
- Elon Musk má předčasné Vánoce, jeho raketa SpaceX Falcon 9 odletěla do vesmíru
- SpaceX plánuje přistávat s raketami na lodích
A proč by někdo vůbec měl chtít přistávat na malé plovoucí plošině? Na pevné zemi s přistáním problém není, ale pokud bude docházet k přistání na oceánu, ušetří se nemalé množství paliva, což může být klíčové pro mise s těžkým nákladem. Takto připluje loď blíže k vypočítanému místu přistání pro raketu a dojde k dosednutí na vlnách oceánu.
24. února by měla raketa znovu odstartovat
Lucemburská SES, pro kterou SpaceX vynese na oběžnou dráhu satelit SES-9 potvrdila datum ke konci února. Startovat se bude z floridského Mysu Canaveral, kde je základna Cape Canaveral Air Force Station.
„Přistání na lodích jsou nezbytné při misích, kde raketa dosáhne vysokých rychlostí. Nadmořská výška a vzdálenost nejsou tak důležité. Vše je o rychlosti,“ zmínil zakladatel společnosti Elon Musk na Twitteru. „Prostě je fyzicky nemožné vrátit se na startovací plošinu,“ dodal.
Ačkoliv předchozí trojice startů neuspěla, lednový již byl opravdu blízko. Podle Muska se počítá, že letos SpaceX dosáhne 70% úspěšnosti při přistání prvního stupně rakety. Během roku příštího se chce dostat na 90 %.
„Určitě je těžší přistát na lodi,“ zmínil Musk. „Je to podobné jako při vzletu a přistání letadla. Přistávací plocha je menší, ale ještě k tomu se hýbe a otáčí.“ 24. února se dočkáme druhého z více než desítky plánovaných letů SpaceX pro rok 2016. Doufejme, že tentokrát se nedočkáme „větších kousků“, ale celého stupně rakety hezky v jednom kuse.