Koronavirus i bez českých obětí ovlivňuje zdejší průmysl a technologii
I když některé zdroje hovoří o postupném útlumu při šíření koronaviru, jiní odborníci se naproti tomu obávají ještě většímu a masivnějšímu rozšíření. U nás v České republice se prozatím žádná nákaza neprojevila, ale je nutné podotknout, že několik podezření jsme zaznamenali i zde.
Nejvíce tuto epidemii pocítili zřejmě podnikatelé, kteří s Čínou jakkoliv obchodují. Vzhledem k situaci právě v Číně mnoho závodů a výrobních linek stojí. Tento nedostatek mohou v konečném důsledku pocítit i spotřebitelé těchto společností v Česku. Problém zaznamenávají i dodavatelské řetězce, které mají značný problém s dodávkami elektroniky, součástek a spotřebního zboží. S podobnými problémy se ovšem setkávají i naši podnikatelé. Jedna z českých firem například vyrábí důlní techniku na své nově připravované výrobní lince v Číně.
Česká republika musí však být připravena nejen po ekonomické a technologické stránce, ale také po stránce zdravotnické, proto Ústřední epidemiologická komise svolává na tento čtvrtek schůzi, kde by se mělo řešit případné rozšíření této epidemie k nám. Ministr zdravotnictví se zhrozil nad skutečností, že v Itálii je již více než 150 nakažených.
Na druhou stranu se snažil uklidnit veřejnost, že naše země má jedny z nejpřísnějších opatření v Evropě a navíc česká legislativa umožňuje uzavřít do karantény i celá města, podobně jako v Číně nebo Itálii. Pro případné nakažené je zde k dispozici více než 1000 infekčních lůžek.
Navíc je u nás k dispozici i dostatečné množství roušek s filtry proti mikroorganismům. V případě rozšíření koronaviru po celé Evropě se chystá její vedení cíleně a koordinovaně pozastavit fungování Schengenu. Eurokomisař Janez Lenarčič však ujistil, že to je jen jeden z možných scénářů a že prozatím se Evropská unie k něčemu takovému nechystá.