CDR.cz - Vybráno z IT

Microsoft dostal od EU povolení koupit Github za 7,5 miliard dolarů

Společnost Microsoft se v červnu letošního roku rozhodla koupit mezi vývojáři oblíbený GitHub. Nyní tento prodej schválila i EU. Část uživatelů se obává změn a přecházejí raději ke konkurenčnímu GitLabu.

V polovině letošního roku v médiích proběhla zpráva o tom, že Microsoft má zájem koupit GitHub. V té době se ocenil GitHub na zhruba dvě miliardy dolarů. To získala platforma GitHub po poslední investici ve výši 200 milionů dolarů. Již pár dní poté se však objevila nová zpráva, že Microsoft chce koupit GitHub, a to za neskutečných 7,5 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba 168 miliard korun).

GitHub slouží vývojářům z celého světa jako bezplatné úložiště jejich zdrojových kódů a také místo, kde se dá jejich kód efektivně spravovat. Microsoft prohlásil, že na této skutečnosti nechce nic měnit.

Od pouhých dohod se v současné době posunuly tyto společnosti k reálnému prodeji. Podle serveru Financial Times byl prodej oficiálně schválen i Evropskou unií. Jako důvod pro schválení této transakce byla skutečnost, že na trhu existuje i další konkurence této služby pro vývojáře. Proto se GitHub nedostane do monopolu, ani když bude spadat pod Microsoft.

GitHub se v současné době může pochlubit 28 miliony uživatelů. Ti se však rozhodli masově emigrovat ke konkurenci hned poté, co se dozvěděli, že tuto bezplatnou službu převezme Microsoft. Zřejmě nedůvěřují slibům Microsoftu nebo mají s touto společností nějakou špatnou zkušenost. Vývojáři nejčastěji jako nové místo pro svůj zdrojový kód volí GitLab, který pracuje na podobném principu jako GitHub s tím, že nabízí modernější vzhled a pokročilejší nástroje.

Výchozí pozice Microsoftu nebude vůbec závidění hodná, protože veliká část uživatelů bude sledovat každý krok nového majitele. I když je nákup GitHubu v řádech miliard dolar, není tím nejdražším nákupem Microsoftu. Na první pozici se stále drží sociální síť LinkedIn, který byl odkoupen v roce 2016 za 26,2 miliard dolarů. Ten se v průběhu doby proměnil na stabilní a prosperující byznys. Na to, jaký osud čeká GitHub si budeme muset logicky počkat.

Diskuse ke článku Microsoft dostal od EU povolení koupit Github za 7,5 miliard dolarů

Úterý, 30 Říjen 2018 - 20:34 | kat | "Microsoft prohlásil, že na této skutečnosti...

Zobrazit diskusi