Na Zemi se znovu objeví mamuti. Zpočátku to budou hybridi
Vědci na celém světě už několik let pracují na znovuoživení vyhynulého živočišného druhu mamutů, který definitivně zmizel z povrchu zemského zhruba před 4000 lety (poslední mamuti se měli nacházet na Wrangelově ostrově kolem roku 2000 př. n. l.)
Bohužel jim aktuální situace moc nepřeje, protože ze zmrlých tkání mamutů zůstaly z DNA jen útržky. Vzkříšení původního mamuta za pomoci klonování je tak běh na dlouhou trať a vůbec není jisté, jestli se to vědcům někdy podaří. Proto přišli s náhradním řešením, a to vytvořit hybridního mamuta.
O vytvoření hybridního mamuta se nyní pokouší tým vědců z Harvardu. Vědecký tým vede profesor George Church, který věří, že se mu během několika let podaří vytvořit hybrida mamuta a slona. Míšenec vznikne díky editačnímu nastroji genomu CRISPR/Cas9 a embryu slona asijského. Získá charakteristické rysy mamutů, jako jsou dlouhá srst, menší uši, silná tuková vrstva, krev adaptovaná na chladné podnebí apod.
K úpravám a vylepšování genomu využívají vědci techniku CRISPR/Cas9. Zatím udělali ve sloní DNA 45 úprav, aby se přiblížila genomu mamuta. Kolik ještě budou muset takovýchto úprav udělat (editací genomu), není jasné.
Pro hybridního mamuta už je hotovo i pojmenování. Nový druh dostane název Mammophant. Kříženec se narodí v umělé děloze, díky níž budou moci vědci naživo sledovat vývoj mamuto-sloního embrya. Je to i šetrnější ke sloní samici, která by nemusela mládě donosit.