NASA plánuje ponorku, která prozkoumá metanová moře na Titanu
NASA představila koncepční návrh průzkumu největšího saturnova měsíce s názvem Titan Submarine Phase l. Bude se jednat o ponorku, která poskytne cenné informace, co se skrývá na dně moří složených z ethanu a metanu.
Titan byl pro vědce vždy zajímavým cílem pro hlubší studium, protože se jedná o velmi neobvyklý měsíc. Je větší než planeta Merkur a tlak atmosféry na povrchu dosahuje 1,5 atm. Atmosféra Titanu je pak složena z dusíku (98,4%), metanu (1,6%) a dále z uhlovodíků. Teplota na měsíci pak klesá až k -180 °C, díky tomu je led na povrchu planety tak tvrdý jako nerosty na Zemi. Na Titanu pak existuje obrovská síť kanálů a jezer, ve kterých proudí kapalné uhlovodíky. Rozvíjí se tam dokonce i tzv. kryovulkanismus. Mezi největší jezera (i když je často označováno jako moře) patří na severní polokouli Kraken Mare. A právě Kraken Mare zajímá NASA. Toto masivní uhlovodíkové jezero (moře) čítá rozlohu přes 400 000 km² a vědci věří, že je přibližně 160 m hluboké. Toto místo by měla pak dále zkoumat nově vyvíjená robotická ponorka Titan.
Podle NASA by ponorka mohla spatřit světlo světa přibližně v roce 2040.
Ponorka Titan bude vážit přes jednu tunu a bude vybavena radioizotopovým termoelektrickým generátorem (na výrobu asi 1 kW energie), který k získávání tepelné energie využívá rozpadu radioaktivních prvků. Ponorka by se pak měla pohybovat v metanovém moři rychlostí přibližně metr za sekundu.
Titan je vzdálen od Země asi 80 světelných minut, takže řízení v reálném čase je vyloučeno. Ponorka proto bude mít plně autonomní robotické řízení. Na Zemi by pak měla zasílat data o vzorcích, které prozkoumala pod hladinou. Ke spojení se Zemí využije velké hřbetní ploutve, na které bude mít umístěno pole antén.