První zcela průhledné solární panely změní každé okno v domě ve zdroj energie
S myšlenkou průhledných solárních panelů si vědci hrají už nějaký ten pátek. Doposud však bylo hlavní problémem, že minimálně část světla byla panelem pohlcena a nedalo se tedy mluvit o naprosto čirém, průhledném panelu. Vědci z Michiganské státní university však hlásí pokrok a dokonce již mají první funkční prototypy těchto panelů. Jak průhlednosti dosáhli?
Problém u myšlenky průhledných solárních panelů až doposud byl, že pohlcovaly viditelné spektrum světla. A není se čemu divit, princip fotovoltaiky souvisí se vstřebáváním fotonů a jejich přeměně na elektrony. Naprosto čirý materiál by musel propustit všechno světlo, které jde skrz a neabsorbovat ani část viditelného spektra.
Aby tedy vědci přišli na řešení, museli přijít s nějakou zásadní změnou. Tou je TLSC, neboli sloučenina organických solí, které absorbují světlo ve spektru neviditelném lidskému oku. Panel tak pracuje s infračerveným a UV spektrem a zbytek propustí skrz. Zachycené světlo je poté pomocí organických solí vedeno do okrajů panelu, podél nichž je nainstalován tenký rámeček, který je zároveň malým solárním panelem.
Vyšší průhlednost daní za nižší efektivitu
Předchozí pokusy o poloprůhledné solární články měly účinnost kolem 7 procent. Nový objev má předpokládanou maximální efektivitu kolem 5 procent. Ačkoliv se tato čísla nemusí zdát kdo ví jak vysoká, v případě nasazení podobného řešení pro celý dům by se mohlo jednat o zajímavé hodnoty.
Michiganský tým si slibuje hodně především od nasazení u prosklených výškových budov, kde je myšlenka energetické soběstačnosti lákavá. Nic však nebrání ani nasazení u stávajících budov pouhým nalepením organické vrstvy na stávající okna. V tuto chvíli je projekt ve fázi prototypů a do několika let bychom jej mohli spatřit na trhu. Kdy a za kolik však zatím tým neprozradil.