Raketový balón má rychle a levně dopravit náklad na oběžnou dráhu Země
Samotná myšlenka raketového balónu není rozhodně žádnou novinkou. Již v roce 1949 přišel s touto myšlenkou astrofyzik James A. Van Allen (jeho jméno nesou radiační pásy, které obepínají Zemi). Tato nově vyvinutá koncepce měla v 50. letech 20. století umožnit vynesení sondážních raket do velkých nadmořských výšek pomocí balónů. Celý projekt byl ale nakonec začátkem 50. let uložen k ledu, protože nastaly problémy s řízením balónu během jeho stoupání a s nemožností předvídat sestupnou dráhu sondážních raket.
Nyní tuto myšlenku oprášila a pozvedla na novou úroveň společnost zero2infinity. Jedná se o raketový balón Bloostar, který je kombinací stratosférického balónu plněného heliem a třístupňového raketového nosiče. Funguje to tak, že balón vynese raketový nosič s nákladem do výšky více než 30 km. V této výšce už je vzduch tak řídký, že klade zcela minimální odpor. Raketové motory v takové výšce tak mohou nerušeně pracovat s velkou účinností. Pak už jen dojde k zážehu raketových motorů, které vynesou náklad na nízkou oběžnou dráhu.
Bloostar by měl vynášet na oběžnou dráhu nanosatelity o velmi malé hmotnosti 1 až 10 kg. Tyto satelity vypouštějí do vesmíru např. univerzity. Problém zatím byl, že tyto nanosatelity jsou vedeny až jako druhořadý náklad při vypouštění velkých satelitů. Raketový balón Bloostar by měl nabídnout časově flexibilní řešení, které umožní zájemcům vybírat datum startu. Zero2infinity se už i pochlubila, že má momentálně nasmlouvány předběžné objednávky v hodnotě přibližně 200 miliónů dolarů (cca 4,38 miliard korun). Bloostar by měl být připraven ke startu v roce 2017.