Může notebook nahradit workstation? Recenze Dell XPS 15 Touch (9530) a Precision M3800
Kapitoly článků
Výdrž na baterie
U 91WH baterie (model osazený pouze SSD) je oficiální udávaná doba provozu až 11 h na baterii. Podobně jako u mobilů platí tato hodnota v ideálních podmínkách. V reálu, dle uživatelských reportů, se jedná při běžném použití spíše o cca 8 h, ale bez zátěže až 15.
U osazené 61Wh baterie by tedy měla výdrž dosahovat přibližně 8 h práce. V reálném provozu byla pro mne výdrž přibližně poloviční, kolem 4 hodin (automatické podsvícení, zapnutá WLAN, internet, office).
Zajímavá je výdrž v nečinnosti - když jsem u notebooku usnul a ráno se probudil, notebook stále běžel (na pozadí běžící uTorrent mu nedovolil se uspat) a po nějakých 8 h mu zbývalo ještě cca 20 % baterie.
Na danou velikost a HW zařízení tedy opět pěkné hodnoty – pro srovnání, Apple Macbook Pro Retina má výrobcem specifikovanou výdrž kolem 8 h.
Konkurence a alternativy
Pokud budu brát jako konkurenci pouze notebooky velikosti 14-16" vybavených HiDPI displeji, je výběr poměrně malý.
Asi nejbližším konkurentem (vynechme platformu, to ať každý uváží za sebe) je pravděpodobně Apple s Macbook Pro s Retina displejem. Při srovnání s u nás nabízenou variantou, ukrývající 512GB SSD, nabídne Macbook Pro (také 512GB SSD) za cenu cca o 5 000 Kč vyšší, prakticky stejně výkonné CPU, výrazně méně výkonnou grafickou kartu (Intel Iris Pro vs nVidia 750m) i displej s nižším rozlišením (2880×1800). Nevýhodou u Macbooku je také praktická nemožnost upgradu čehokoliv – vzhledem k ostatním komponentám se jedná pouze o pevný disk, který je v jablečném produktu připojen přes PCIe rozhraní namísto standardizovaného mSATA nebo M.2. Sehnat takové disky je pak na víc drahé.
Dalšími konkurenty jsou namátkou Lenovo, Samsung, Fujitsu – všichni již uvedli modely s kvalitními panely, nikoliv však srovnatelným HW – dedikovanou grafickou kartu ani plnohodnotný procesor žádný z nich nenabízí, v případě i7 se jedná vždy maximálně o dvoujádrovou verzi (M) nebo nízkovoltážní dvoujádro (U). Ceny jsou však řádově níže – za nejvýkonnější modely výrobců zaplatíme kolem 45 000 Kč.
Jako příjemný bonus Dell v ceně nabízí standardně NBD (Next Businness Day) záruku na místě u zákazníka, kterou pokud jiní výrobci nabízí (z výše jmenovaných v ČR prakticky jen Lenovo), nechají si za ní náležitě zaplatit.
Pár slov závěrem
Dellu se povedlo připravit notebook, který dle mého názoru momentálně nemá konkurenci, minimálně ve Windows světě. Nabízí maximální možný výkon v luxusním provedení.
Tomu pochopitelně odpovídá i cenovka, která bude pro spoustu lidí (především v době, kdy nejprodávanější notebooky jsou v ceně 10-15 000 Kč) nepřekousnutelná. Pokud však koukáte po absolutní špičce a nemusíte se dívat na cenu, je Dell XPS 15 Touch (9530) dobrou volbou.
Závěrečné hodnocení:
Výhody |
+ Špičkový displej s nejmodernější technologií (IGZO, Gorilla Glass) + Výkon (jak CPU, tak grafický) + Rozměry a hmotnost + Dell NBD záruka + Zpracování – hliník + karbon + Kvalitní chlazení + Snadná možnost upgradu (verze s HDD) + 4 USB + Silikonový palmrest |
---|---|
Nevýhody |
− Lehký throttling v maximální zátěži − Palmrest, respektive jeho neurčitá životnost − Špatně navržená velikost cachovacího SSD − Chybějící porty – eSATA a SPDIF, teoreticky Thunderbolt − Chybějící LED notifikační diody − Absence některých kláves, vzhledem k dostupnému volnému prostoru − Vysoká cena |
vlastní