Může notebook nahradit workstation? Recenze Dell XPS 15 Touch (9530) a Precision M3800
Kapitoly článků
Vzhledem k použitému HW není o výkon nouze a jedná se o jedno z nejvýkonnějších zařízení, které si můžete v současnosti pořídit (nebudeme-li brát v potaz monstra s dvojicí grafik v SLI atd.).
Co se týče kancelářských aplikací a prohlížečů, zde není o čem mluvit, XPS 15 Touch se nezalekne ničeho. Stejně tak grafické aplikace (Photoshop, Illustrator) běhají velmi svižně. Zde nevidím velký rozdíl oproti předchozímu notebooku.
U her je to trochu komplikovanější, neboť 3200×1800 displej grafické kartě pořádně zatopí. „Naštěstí“, žádná hra co jsem měl k dispozici toto rozlišení nepodporovala... Z her co hraji (Civilizace 5, Left4Dead2), které podporují maximálně FullHD, neměla grafika problém s žádnou a chod bez problémů na maximální detaily zvládala.
Pro milovníky umělých čísílek kompletní výsledek z 3D Mark (2013). Jak je vidět na výsledcích, vcelku odpovídají průměrným testům grafické karty na Notebookcheck, kde najdeme i benche dalších her pro představu.
Po zkušenostech s XPS 16 před lety jsem se trochu obával přehřívání. U staré generace, v případě že procesor dosáhl vyšší než dovolené hodnoty, začal throttling fungovat stylem, že frekvence procesoru byla rázem omezena na směšných 200 MHz, a to dokud se vše neochladilo.
Zde jsem přehřívání testoval pomocí hry puštěné na pozadí v okně (pro vytížení grafické karty) a AIDA64 pro umělé zatížení CPU. Po několika minutách začne procesor lehce throttlovat – maximum bylo kolem 10%, průměr řekněme 2-4%. Přeci jen, jak často vytížíte dlouhodobě celý procesor na jeho maximální výkon (a ne, na těžení bitcoinů notebook určen rozhodně není). Teplota, přes kterou se procesor již nedostal, byla u procesoru cca 97°C. Na dostupný stísněný prostor, který zde pro chlazení najdeme a jaký HW v sobě NTB skrývá, se myslím jedná o slušné hodnoty.
Proč 32GB SSD?
U verze s HDD však narazíme na jeden problém s dodávaným SSD o velikosti 32 GB. To by mělo být využitelné pro rychlou hibernaci a obnovu (Rapid Start) a také jako zařízení pro cachování (Intel Smart Response). Komplikace nastává s velikostí – pro Rapid Start je nutný prostor o stejné velikosti, jakou má zařízení RAM, tedy 16GB. Pro ISR je to pak 18,6GB. Z toho jasně vyplývá, že nám chybí celé 2 GB paměti. Pokud nejsou nějak upravené dodávané Windows (instaloval jsem z čisté instalace), můžeme si bohužel vybrat pouze jednu z technologií (v mém případě ISR, hibernaci tolik nevyužívám). Pravděpodobně byl střední model dimenzován na 8GB RAM, stejně jako Core i5 varianta a na poslední chvíli pozměněna.
Rozvod tepla na spodku notebooku je řešen také dobře a poměrně rovnoměrně. Nejvyšší teploty hledejme pochopitelně přímo nad bloky umístěnými na CPU a GPU v zadní prostřední části zařízení. Karbon byl očividně jako materiál pro base plate zvolen výborně.
Prakticky řekněme, že teploty pod nejvyšší zátěží vypadají zhruba takto:
Bohužel, přesná vědecká udělátka nemám k dispozici, takže zhruba takto:
- Nejtmavší červená – takové malé peklíčko, řekněme, že ruku delší dobu neudržíte.
- Světlejší červená/oranžová – u ventilátorů, takové to příjemné horko. Opravdu horké, ale ruku udržíte.
- Ještě světlejší oranžová – příjemná teplota
- Nejsvětlejší (zbytek) – teploty prakticky stejné jako za provozu bez zátěže, tj. lehce vlahý notebook.
Teplo lze pocítit i na horní části, konkrétně v oblasti klávesnice je znatelně cítit, ale nejedná se o nic, co by nějakým způsobem znepříjemnilo užívání. Otázkou pak je, jak se zařízení bude chovat v létě, až v místnosti nebude příjemných 22 stupňů ale 30.
Překvapila mne také hlučnost, respektive tichost celého chlazení. Při běžné kancelářské práci je celý systém schopný se chladit pasivně, respektive při minimálních otáčkách ventilátorů, tj. naprosto bez hluku, respektive pouze za hluku pevného disku. Při minimálních otáčkách je pak lehounce slyšet ventilátory, pevný disk je však stále hlučnější.
Pod zátěží se však rozpoutá bouře – hluk jde nahoru opravdu výrazně, na druhou stranu, v porovnání s předchozím notebookem, kde bylo prostoru u chlazení téměř dvojnásobně, je to prakticky srovnatelné. Na to, že je systém osazen dvojicí ventilátorů, kdy každý má cca 0,5 cm na výšku a 6 cm na šířku, bych chlazení hodnotil kladně.
vlastní