Vyzkoušeli jsme minipočítač Minix NGC-1 s podporou 4K - nahradí stolní PC?
Minipočítače, to nemusí znamenat jen miniaturní destičky po vzoru Raspberry Pi, které už jsou dnes sice poměrně zajímavou hračkou, ale pro práci byste je asi používat nechtěli. Když se podíváme na současný stav trhu s mini PC, největší kategorií budou pravděpodobně zařízení s operačním systémem Android. Ten však nemusí vyhovovat každému a co si budeme povídat, prostředí systému je na obrazovkách bez dotykové vrstvy těžkopádné.
Naštěstí však výrobci čím dál častěji přichází s modely, v jejichž útrobách se nachází standardní x86 procesory a operační systém Windows. Že je Windows možné dostat do zařízení o velikosti flashdisku dokázal např. Intel se svým Compute Stickem, kterému jsme se podívali na zoubek v minulém roce.
Minix se, jako jeden z předních výrobců na trhu s minipočítači, rozhodl uchopit koncept malého počítače s Windows 10 naplno a tentokrát nedělal žádné kompromisy. Inspiroval se vlastním modelem Z64W a rozhodl se místo procesoru Intel Atom sáhnout po výkonnějším Braswellu, zvětšil operační paměť, kapacitu úložiště a přidal dvoupásmovou WiFi. Model NGC-1 by měl být zkrátka ve všech ohledech lepší a výkonnější. Je tedy cenovka, která na českém trhu dosahuje k hranici 9 900 Kč, odpovídající? Podívali jsme se novince na zoubek.
Obsah balení - co bude třeba dokoupit?
Minix nevymýšlel žádné složitosti. Do pevného polstrovaného krabicového balíčku umístil samotný počítač s dvojicí externích antén. Dále nechybí napájení kabel a HDMI. Vedle návodu už zde nic jiného nečekejte.
- HDMI kabel
- Napájecí kabel
- Návody
- 2× externí anténa
- Minipočítač NGC-1
Aby bylo PC možné plnohodnotně využívat, je nutné sáhnout po periferiích. Stará dobrá klasika v podobě myši a klávesnice je ideálem, přičemž doporučujeme bezdrátové sety fungující buďto přes jeden miniaturní dongle, nebo Bluetooth. Pak už můžete PC zapojit a jde se na věc.
HW konfigruace - I malý počítač umí zahrát velké divadlo
Pokud vezmete NGC-1 do ruky, je zřejmá vyšší váha způsobená hliníkovým šasi. To je zde hlavně kvůli lepšímu odvádění tepla, neboť zde chybí aktivní ventilátor a spoléháno je pouze na pasiv. Z toho plyne i fakt, že je PC naprosto tichý a neslyšíte vůbec nic - žádné hučení či vibrace, zkrátka jako byste si na stůl místo PC položili mobilní telefon.
Tělo má rozměry 128×128×24 mm a váhu včetně antén přesně 551 gramů.
Uvnitř nalezneme čtyřjádrový procesor Intel Celeron N3150 s grafickou částí Intel HD graphics, která si poradí např. s přehráváním 30Hz 4K videa. Procesor běží na základní frekvenci 1,6 GHz s 2,08GHz turbem, má 2 MB L2 cache a TDP 6 W. Operační single-channel paměť DDR3L-1600 od Samsungu má slušné 4 GB a data uložíme na rychlé 128GB M.2 SSD od Toshiby.
Pokud se na PC podíváme z přední části, spatříme modrou diodu indikující zapnutí PC. Na levém boku poté hledejme dvojici antén pro dvoupásmovou 802.11ac WiFi (2.4GHz/5GHz) a tzv. Kensington Lock pro upevnění počítače v místech, kde hrozí jeho krádež.
V zadní části hledejme napájecí konektor, gigabitový Ethernet, optické audio, 3,5 audio jack, plnohodnotné HDMI 1.4 s podporou 4K @ 30 Hz a nakonec mini DisplayPort. Nic tak nebrání případnému připojení dvojice obrazovek, což mini PC zvládá. Na pravém boku se nachází už jen trojice USB 3.0 konektorů a zapínací tlačítko.
První zapnutí a Windows 10
Minix se oproti předchozím minipočítačům rozhodl sáhnout vedle indikační diody také po zvuku. Při zapnutí PC tak dojde k nečekanému pípnutí.
NGC-1 přichází na trh s předinstalovanými Windows 10 Home, bez jakýchkoliv modifikací a zbytečného softwaru navíc. Po spuštění je uživatel proveden rychlým nastavením a po případném stažení aktualizací je vše připraveno k využívání. Ovladače jsou nainstalovány automaticky a starost s nimi tak odpadá.
Uživatel má po prvním spuštění k dispozici 99 GB volného úložiště, zbytek je zabraný operačním systémem. Oproti většině Windows mini PC, kde je použito 32GB úložiště a zbývá tak kolem 20 GB, se stále jedná o skvělou hodnotu.
Přehrávání multimédií a hraní her
Po nainstalování Kodi jsme jako první věc vyzkoušeli přehrávání 4K videa ve formě 30FPS 4K klipu Big Buck Bunny. Milým překvapením byl bezproblémový běh stejného videa ve Windows Media Playeru. PC si s ním poradil bez problémů a přehrávání bylo naprosto plynulé.
Jak je to s hraním, ptáte se? Jak se dalo očekávat, novinka nenabízí dostatek výkonu pro hraní nejnovějších her, naopak se díky rychlým síťovým rozhraním skvěle hodí pro jejich streamování např. přes Steam apod. I při hraní ve Full HD byla streamovaná hra plynulá a jediným omezením je v tomto ohledu rychlost internetového připojení.
Testy výkonu
Testy výkonu dopadly dle očekávání. NGC-1 výkonem sice neurazí, ale nejnovější hry si zkrátka uživatel nezahraje. Starší kousky však samozřejmě problém nejsou. Skvěle však výkon poslouží pro práci v kancelářském balíku Office, nebo při prohlížení webu.
Jak lze spatřit z výsledků, Minix NGC-1 je o něco rychlejší, než námi testovaný „flashdiskový“ minipočítač Intel Compute stick. Poznat je vyšší výkon hlavně v rychlosti prostředí Windows a při přehrávání 4K videa, které použitý Atom jednoduše nezvládal. Rozdíl je pak samozřejmě zřetelný v situacích, kde je potřeba více operační paměti.
Perfektně plynule si poradí i s přehráváním obsahu ve vysokém rozlišení z YouTube či Netflixu.
Spotřeba - vystačí si s málem
Minipočítač je i vzhledem ke komponentám poměrně úsporným zařízením. Při běžném používání hodnoty nepřesahují 6-8 W, při zátěži se vyšplhá maximálně na nějakých 12 W.
Aktivita | Spotřeba |
Prostředí Windows bez aplikací | 7 W |
Prohlížení webu | 9 W |
Benchmarky | 11 W |
Upgradovatelné mini PC? Podobně jako u Intel NUC, vyměnit lze RAM i SSD
Pohled do útrob zařízení jasně ukazuje, že tentokrát je zde něco jinak. Na miniaturní základní desce nalezneme ve slotech uchycené SSD a RAM, které lze snadno vyměnit za jiné. Nabízí se tak prostor pro případné upgrady. Omezením zůstává jediný jeden slot pro modul operační paměti do velikosti 8 GB.
Závěrem - nejlépe zpracovaný minipočítač na trhu za dost peněz
Minix NGC-1 je milým překvapením. Kvalita zpracování patří k tomu nejlepšímu, co můžeme na trhu spatřit, ale zároveň potěší i hardwarová výbava. Krabička nabízí dostatek výkonu i pro situace, kdy by měla posloužit jako stream server do domácnosti a k tomu zároveň jako přehrávač videa ve vysokém rozlišení.
Za cenu nepřesahující 10 000 Kč je novinka zajímavou alternativou k modelům Intel NUC, které za tuto cenu nabízí lepší procesory řady Core, ale chybí jim RAM s SSD a často i operační systém. Ve výsledku tedy zaplatíte ještě několik tisíc navíc. Pokud si brousíte zuby na streamování obsahu, využíváte možností tenkého klienta a rádi byste 4K na zařízení s Windows, je NGC-1 zajímavá volba. Pro kancelářskou práci, prohlížení internetu a multimédia nabízí vše potřebné a navrch přidává perfektní dílenské zpracování.
Výrobce má ve svém mottu větu „příští generace počítačů“ a troufnu si tvrdit, že tomu tak doopravdy je. Nemyslím nyní pouze Minix jako takový, ale celé odvětví se posouvá do fáze, kdy dávají podobná malá zařízení čím dál větší smysl. Jsou úsporná, výkonná a nabídnou vše, co naprostá většina uživatelů potřebuje...
Chcete levnější alternativu?
Pokud se vám zdá částka příliš vysoká, nebojte se sáhnout třeba po loňském modelu Z64W, který za cenu nepřesahující 3 790 Kč nabídne vše potřebné pro prohlížení internetu, základní práci či multimédia (jen nezvládá 4K, má o něco horší parametry a je namísto kovu vyrobený z plastu). To vše samozřejmě s OS Windows 8.1 s možností upgradu na Windows 10.
Za poskytnutí minipočítače NGC-1 k testování děkujeme společnosti Minix |
Rychlý a úsporný počítač s Windows pro práci i zábavu ve 4K |
vlastní