Divoká šelma od MIT už skládá zatěžkávací zkoušky v terénu
Mnoho robotů je schopno podávat úžasné výkony jen v laboratorních podmínkách. Když ale mají fungovat v reálném světě, bez dodatečné podpory už to tak slavné není. Minulý rok jsme vás informovali o zajímavém projektu, kdy inženýři z MIT představili kočkobota, který se snažil imitovat gepardí běh. V té době to byl ještě takový nedomrlý pokusný králík, který musel být podpírán tyčí, aby se nerozplácl o zem, a byl i závislý na externím napájení.
Skutečným testem všech schopností je tak až reálný terén. Tam venku mimo laboratoř. A právě první kroky mimo laboratoř udělal i zmiňovaný robogepard. V současné době tento gepardí robot může běžet rychlostí až 16 km/h (což je downgrade rychlosti, oproti 22 km/h u předchozí verze z laboratoře). Nejnovější verze je poháněna nezávisle pomocí elektromotoru a nemusí ho vyvažovat žádná podpěra. Dále může robot skákat přes překážky, které dosahují výšky až 33 cm. Délka robota je 0,7 m a váží 31 kg.
Robogepard by měl poskytnout detailnější informace o pohybu čtyřnohých zvířat. Tým z MIT dále předpokládá, že díky tomuto robotu budou moci v budoucnosti vzniknout kvalitnější protézy a dokonce by prý jednou takováto robotická stvoření ve větších verzích mohla nahrazovat automobily. Velká výhoda by byla, že tato robošelma nepotřebuje na rozdíl od aut silnice.
Že by renesance jízdy v sedle? :-)