Ruská sonda Luna-25 se roztříštila o Měsíc. Přestala existovat, oznámilo Rusko
Nedávno obletěla svět zpráva, že se Ruská vesmírná agentura chystá vyslat na Měsíc svou lunární sondu Luna-25. Na tomto projektu se měly původně podílet i západní agentury a organizace, jako je například Evropská vesmírná agentura. Bohužel kvůli současné politické situaci je nemožné, aby tyto agentury s Ruskými organizacemi spolupracovali. Rusové proto do své sondy Luna-25 některé přístroje neumístili a jiné zase nahradili alternativami.
Ruská vesmírná agentura Roskosmos nyní ale oznámila, že její lunární sonda Luna-25 náhle „přestala existovat“. Nehoda se stala den poté, co byly ohlášeny nepředvídané okolnosti. V praxi se modul dostal mimo kontrolu a přešel na nepropočtenou oběžnou dráhu. Sonda se prý pokusila sama o úpravu své oběžné dráhy těsně před přistáním.
Zdroj: Shutterstock
K přerušení spojení mezi řídícím centrem a sondou došlo v 14:57 moskevského času. Následné pokusy o nalezení kosmické sondy skončily neúspěchem. Konkrétní příčiny nárazu sondy do povrchu Měsíce bude nyní prošetřovat a analyzovat speciální komise. Tato ruská mise Luna-25 je první misí ruské vesmírné agentury Roskosmos po zhruba padesáti letech, která měla za cíl dostat se na povrch Měsíce.
Cílem této mise mělo být mimo jiné vyzkoušení technologie pro měkké přistání na povrchu Měsíce. Zároveň měla sonda během svého pobytu analyzovat na jižním pólu Měsíce horniny a povrch a pátrat po stopách vody. Ta je totiž samozřejmě klíčovým prvkem pro případný dlouhodobý pobyt lidské posádky na Měsíci.