Rusko je připraveno do pěti minut zlikvidovat klíčová místa v USA
Jeden z ruských kontroverzních televizních moderátorů Dmitrij Kiseljov uveřejnil v ruské televizi seznam míst v USA, na kterém jsou zapsány cíle ruských hypersonických raket. Toto zveřejnění následovalo po varování ruského prezidenta Vladimira Putina, že pokud USA rozmístí své jaderné zbraně, zavelí k útoku.
Během své nedělní show v pořadu „Vesti Nedeli“ představil Kiseljov mapu USA, na které vyznačil některé významné cíle, které by mělo být Rusko schopno zasáhnout svými raketami za pouhých pět minut. Mezi těmito místy nechyběl samozřejmě ani Pentagon, Fort Ritchie – výcvikové centrum armády, McClellan – leteckou základnu v Kalifornii, Jim Creek – komunikační základnu nebo dokonce Camp David – letní sídlo prezidentů USA.
Kiseljov tvrdí, že by ruská armáda využila nadzvukové rakety Zirkon, které mohou být klidně vypáleny z ruských ponorek plujících poblíž amerického pobřeží. Dále dodává: „V tuto chvíli nejde o vyhrožování. Pokud však dojde k rozmístění (amerických jaderných raket), naše odpověď bude okamžitá.“ Sám Vladimir Putin prohlásil, že americké rakety jsou schopny doletět z Evropy až do Moskvy za zhruba 12 minut. Rusko by podle Putina bylo schopno rozmístit zbraně tak, aby bezpečně zasáhlo jak centra pro odpalování tak i centra pro rozhodování.
Kiseljov, jakožto výrazný ruský moderátor, je hlavním představitelem ruské propagandy obecně a proslýchá se, že je i určitým způsobem propojen s Kremlem. Výrok o seznamu cílů však není jediný kontroverzní, protože již před časem prohlásil, že Rusko, respektive Moskva, má moc z USA udělat jen radioaktivní popel.
Oficiální tiskový mluvčí Kremlu, Dmitrije Peskova, vydal prohlášení, že Kreml v žádném případě nezasahuje do vysílání televize. Podle Peskova je však logické, že při bezprostředním ohrožením Ruska rozmístěnými raketami na jeho hranicích bude Rusko hledat nějakou adekvátní reakci. Znovu ještě zopakoval, že ruský prezident žádnou konkrétní lokalitu či cíl neoznačil.
Rusko v poslední době investuje poměrně značný kapitál do vývoje nových zbraní, které mají prý sloužit výhradně pro obranu země. V současné době Rusko disponuje například hypersonickými raketami Zirkon a Kinžal, mezikontinentálními střelami Sarmat, podmořskými drony Poseidon a v neposlední řadě také laserový systém Peresvet.
USA se proti ruským obavám z rozmisťování amerických jaderných raket v blízkosti ruských hranic silně ohradilo. Odborníci a kritici se však přou, do jaké míry se jedná o vzájemné zastrašování či vyhrožování a do jaké míry se jedná o reálnou hrozbu.