CDR.cz - Vybráno z IT

S hašením požárů pomohou humanoidní roboti. Italové ukázali nového Walk-Mana

Inženýři z Istituto Italiano di Tecnologia úspěšně otestovali novou vylepšenou verzi humanoidního robota Walk-Man, který má být nasazen při hašení požárů do míst, kde by lidským hasičům hrozilo enormní riziko. Ovládat ho bude člověk.

Italové z Istituto Italiano di Tecnologia (IIT) vyvíjejí od roku 2013 humanoidního robota-hasiče, který umí plnit různé hasičské práce a je konstruován tak, aby pomáhal hasičům plnit ty nejnáročnější mise v místech, kde hrozí ohrožení lidských životů. První prototyp robota byl dokončen v roce 2015, přičemž minulý rok začal vývoj dalšího vylepšeného prototypu.

Nejnovější verze robota, jehož realizace trvala 6 měsíců se vyznačuje odlehčenou horní polovinou těla. S využitím materiálů z hliníkové slitiny (ergalu), hořčíkové slitiny, titanu, železa a plastů došlo u robota k celkovému snížení hmotnosti ze 133 kg na 102 kg.

Po upgradu robot uzvedne větší zátěž. U minulého prototypu to bylo 7 kg a nyní robot uzvedne 10 kg. Walk-Man měří na výšku 185 cm a baterie mu zajistí 2 hodiny provozu na jedno nabití. V těle robota je přítomno celkem 32 motorů a 2 akcelerometry k udržení rovnováhy robota.

Robota Walk-Mana ovládá na dálku člověk-hasič. Jak můžete vidět na videu, tak zatím je jeho práce jako hasiče spíše úsměvná a robot je pomalý. Je nutno si ale uvědomit, že vývoj robota trvá teprve pět let, takže kdoví jaké budou jeho schopnosti za deset nebo dvacet let.

Projekt robotického hasiče Walk-Man je financován z prostředků EU a mimo Italů na něm spolupracují inženýři ze Švýcarska, Německa a Belgie.

Tagy: 
Zdroje: 

Petr "Ereb" Vašíček

Redaktor CDR/DIIT píšící o všem, co souvisí s autorským právem, světem robotiky, stále záhadným vesmírem a technickými novinkami v oblasti vojenství. Cizí mu není ani svět videoher - rád s nostalgií vzpomíná na staré herní konzole a herní pecky, kvůli nimž už dnes člověk musí sáhnout po DOSBoxu.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku S hašením požárů pomohou humanoidní roboti. Italové ukázali nového Walk-Mana

Čtvrtek, 1 Březen 2018 - 14:07 | CyberAngel | S takovou rychlostí všichni stačí uhořet, než...
Čtvrtek, 1 Březen 2018 - 13:14 | steny | A požárníci nebudou mít co žrát...

Zobrazit diskusi